1

Odp: Bliżej Poety...

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.

2

Odp: Bliżej Poety...

Autor czyta własny wiersz, świetna sprawa !:) To tak jak na wieczorkach literackich, kiedyś bywałam... Postaram się jutro zdążyć na dyskusję, jestem jej bardzo ciekawa.

3

Odp: Bliżej Poety...

Witam Serdecznie,
Bardzo się cieszę, że Twinn Literatura inauguruje dzisiaj pierwszą na żywo internetową rozmowę . Naszym rozmówcą jest  Jacek Napiórkowski, pierwszy literacki bohater naszego portalu. Witam Cię Jacku. To była wielka przyjemność rozmawiać z Tobą, słuchać czytanego przez Ciebie, Twojego wiersza, wreszcie czytać Twoje wiersze. Życzę ciekawej rozmowy i satysfakcji z jej przebiegu, zarówno Tobie jak i czytelnikom Twinn-u.
Jerzy Janusz Fąfara

Odp: Bliżej Poety...

Witam cię również, dziekuję za zaproszenie

5

Odp: Bliżej Poety...

Dobry wieczór... smile

Odp: Bliżej Poety...

witam, dobry wieczór

7

Odp: Bliżej Poety...

Interesujący tytuł wiersza...

Odp: Bliżej Poety...

krzyżyk to znak algebraiczny, oznacza dodawanie

9

Odp: Bliżej Poety...

Słuchając wywiadu z Panem odkrywam pewne podobieństwa... smile Identycznie myślę w kwestii zainteresowania się poezją - ta odmienna wrażliwość... smile

10

Odp: Bliżej Poety...

Dodawanie - czyli inaczej mówiąc "plus"... Mogę się pokusić o stwierdzenie, że krzyż jest dla Pana dodatnim elementem życia?

11

Odp: Bliżej Poety...

Witam Panie Jacku,
Często zdarza się, że w danej grupie zawodowej, jej przedstawiciele rywalizują ze sobą, czasem dość mocno. Potraktuję zatem twórców literatury jako grupę zawodową i spytam czy w Waszym środowisku również tak bywa? Czy poeci ze sobą rywalizują?

12

Odp: Bliżej Poety...

Witam Panie Jacku. Ja mam troszkę szersze pytanie. Czy da się zauważyć we współczesnej poezji jakąś tematykę przewodnią (tak jak to dawało się z grubsza zauważyć w mijających okresach ludzkiej kultury), czy występują jakieś problemy które częściej nurtują poetów? W Polsce i na świecie. Chciałbym na to spojrzeć właśnie pod kątem kultury jako szerszego zjawiska.

Odp: Bliżej Poety...

wrażliwość odmienna od mediany społecznej, na której zasadza się demokracja, czyli dominacja statystycznej większości, ale sztuka, poezja, to coś innego niz polityka czy socjologia- to indywidualny pryzmat, osobny, nie mający nic wspólnego z głosem stada...więc dlatego tak sie poznaje te skłonnośco do samotnego głosu...

14

Odp: Bliżej Poety...

Zgadzam się z Panem co do tej samotności... Ale ona potrafi być naprawdę piękną i satysfakcjonującą... Myślę, że Pan świetnie to wie! smile

Odp: Bliżej Poety...

tak, poeci rywalizują jak wszyscy inni, bywaja zazdrośni i nieznosni, ale równiez wspaniali, jak wszyscy, Mickiewicz szydził  ze Słowackiego itp, nie mówiąc o zapiekłej kłótni Miłosza i Herberta, Miłosz pisał, że zycie poetyckie to festiwal prózności, ale tak bywa chyba zawsze, gdzie wchodzą w gre piekne stroje i splendor dumy, a w przypadku poezji tym bywa język, który wbrew pozorom moze być bardzo strojny. Czy jest jakies szzczególne zainterowanie się czymś poetów świata? Piszą o wszystkim, nie ma barier, chwalą i buntują się często niemal jednocześnie, i w tej sprzeczności czesto ich siła, jak to było u Miłosza. No i zawsze miłość,śmierć, przemijanie, ale także radość zycia, nieraz utracjuszostwo...i pochylenie się nad chwilą, fotografia chwili, to poezja.. sekwencje chwil

16

Odp: Bliżej Poety...

A mnie ciekawi, czy po latach tworzenia poezji i prozy pisanie przychodzi łatwiej? A może przychodzi o wiele trudniej? Czy zdobywane z wiekiem doświadczenie życiowe, troski, problemy, inne spojrzenie na rzeczywistość (niż w młodym wieku) nie ogranicza płodności twórczej?

Odp: Bliżej Poety...

literatura  podobnie jak malarstwo, muzyka, rzezba nie cierpi na ból utraty młodości- ta stanowi najwazniejszą częśc kultury masowej. Pisarz pisze do końca- to jakis rodzaj nagrody za to,że kiedy zaczyna wszyscy maja go gdzieś. Młody pisarz jest w jakims sensie podejrzany, bo jak może powiedziec coś ważego osoba z niewielkim doświadczeniem? Ale jakośc pisarstwa nie zawsze zasadza się na doświadczeniu. Młodzi poeci, tacy jak Keats, Shelley, Byron czy wspaniały Lermontow, a u nas choćby Wojaczek, Bursa zyskują czytelników, a póxniej poklask i sławę dzięki oryginalnej wizji, wyobrażni, jakiemuś idiomowi swoich wierszy, który nie jest podobny do niczego... gwałtownemu zyciu, które nie boi się smierci.. więc doświadczenie to tylko część układanki

18

Odp: Bliżej Poety...

A ja zapytam tak... Co by Pan radził właśnie takim jeszcze "nieopierzonym" poetom..? Czy w dzisiejszym świecie warto kusić się o pisanie...? Choćby to nigdy się ukazać nie miało...? A może trzeba szukać mentora i mecenasa, by móc choć troszkę zaistnieć...?

Odp: Bliżej Poety...

poradzę to co kiedyś Miłosz poradził w USA podczas jakiegoś wykładu w Californii, choć robił to nieczęsto:
nie bądżcie podobni, nie naśladujcie, piszcie po swojemu, ja dodam: nie szukajcie od razu mentorów, spiłujcie trochę zeby na własnych błedach, i czytajcie, bo takich jak wy przed wami było setki, i tez na poczatku nie wiedzieli jak to jest, a póxniej ich zaklinania i rozpoznania zmieniły świat, nasze serca, głowy i dusze, a nawet ciała....

20

Odp: Bliżej Poety...

Czy pisząc o indywidualnym charakterze twórczości poety, chce Pan tym samym powiedzieć, że nie da sie sprecyzować treści jej głównych nurtów w wymiarze ogólnokulturowym? O to się pytałem.

21

Odp: Bliżej Poety...

Dziękuję za odpowiedź smile
A co Pan czuje czytając twórczość swoich kolegów? Zazdrość, podziw, a może twórczość któregoś z nich sprawiła, że pod jej wpływem, stworzył Pan coś co wcześniej nie przyszłoby Panu do głowy? I nie mam tu oczywiście na myśli "kradzież myśli":) ale o natchnienie, rozbudzenie myślenia w pewnym kierunku...

22

Odp: Bliżej Poety...

Bardzo dziękuję za te wypowiedzi... Będę miała nad czym sobie pomyśleć... Liczę, że jeszcze nie raz TWiNN umożliwi nam ten bliższy kontakt z Poetą...

23

Odp: Bliżej Poety...

A to już koniec sad myślałam, że Pan Jacek jeszcze odpowie...

Odp: Bliżej Poety...

główne nurty są, ale czesto sa nimi pojedyńczy autorzy. Tzw szkoły poetyckie predzej czy póxniej atomizują się, bo autorzy już sa na tyle niezależni i osobni,że nie potrzeba im wsolnoty twórczej tylko osobności.
Czytajac twórczośc kolegów- a mam ich całkeim sporo- odczuwam różne emocje; od podziwu do zniechęcenia, a nawet nieraz obrzydzenia. Czesto zatrzymuje moją uwagę jakiś obraz, bo lubię obrazy w poezji, ale tych jest więcej w poezji francuskiej, niemieckiej, czeskiej, rumuńskiej-

25

Odp: Bliżej Poety...

To ja się tylko pożegnałam, bo inne obowiązki wzywają... smile Myślę, że Pan Jacek zostanie jeszcze póki będą pytania... smile