1

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.

2

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Witajcie drodzy czytelnicy! smile Nadszedł ten miły moment, nasz gość Jerzy Fąfara jest już z nami. Zatem nie będę już przedłużała tego momentu waszego osobistego spotkania z nim. Witam Cię Jurku serdecznie i oddaję Tobie i naszym czytelnikom to forum - owocnej dyskusji życzę smile

3

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Witam serdecznie. Jestem ciekawy co myślicie o mojej książce, a przede wszystkim o jej bohaterze Franciszku Chrapkiewiczu.

4

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Witam Panie Jurku! Bardzo miło "widzieć" Pana w gronie gości TL. Lubie czytać Pana felietony i przyznam, że trochę się zmartwiłam, tym jak przez pewien czas zabrakło Pana felietonów i literatury na tym portalu sad Ciesze się, że (jak widać) była to przejściowa sprawa smile

5

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Tak , przejściowa. Pisałem o tym w ostatnim felietonie aczkolwiek wydaje mi się że moja pisanie idzie w kierunku mini opowiadań. Niesie mnie pióro w formy bardziej literackie. Co zrobić.

6

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

No przyznam, że czekałam na ten moment... Panie Jurku mam pytanie, może proste, może trudne... Dlaczego w Rzeszowie nie ma takiego święta literackiego jak Przemyska Wiosna Poetycka czy Przemyska Jesień Poetycka - z tego co wiem są aż dwie takie imprezy w Przemyślu. W Rzeszowie mamy tyle ciekawych osobistości literacki (mówię również o panu) co jest przyczyną, że jeszcze takiej imprezy tu nie zorganizowano?

7

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Panie Jerzy kiedy ukaże się książka o Chrapkiewiczu, ale tak realnie, kiedy będzie w rzeszowskich księgarniach?

8

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Wysłuchałem wywiadu i jestem pod wrażeniem! Pracy z jaką zmaga się pisarz tworząc, szczególnie gdy pisze o prawdziwej osobie. Co skłoniło Pana do tego by napisać książkę o naukowcu? W rozmowie mówi pan co prawda o tym, jak poznał pan profesora ale zastanawia mnie dlaczego właśnie profesor? Wydaje mi się że naukowcy to zawsze ciężki temat literacki.

9

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

To musi być ciekawe doświadczenie przenikać tak w czyjeś życie. Czy po tym doświadczeniu odbiera Pan profesora Chrapkiewicza jak jednego z członków własnej rodziny? Czy po jakimś czasie taka osoba, o której Pan pisze staje się zwyczajnie pewnym zakończonym rozdziałem w życiu. Pytam, bo już jedną taką biografię ma Pan za sobą.

10

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

To prawda. Może  Pani nie pamięta ale i w Rzeszowie działo się w tej kwestii sporo. Był ogólnopolski konkurs poetycki Patra. To w nawiązaniu do Juliana Przybosia i góry Patra w Gwoźnicy. Jest nawet taka anegdota. Ryszard Kapuściński spał kiedyś w jednym pokoju hotelowym z Jackiem Napiórkowskim. Trzecia nad ranem. Kapuścinski dotyka ramienia Jacka. - Jacek powiedz mi dlaczego teraz nikt nie czyta wierszy Przybosia. Był również konkurs prozatorski im. Macha. Pamięta Pani takiego prozaika? No właśnie. Mamy Przybosia, mamy Macha, a ktoś wymyśla dla Rzeszowa coś tak idiotycznego jak festiwal Carpatia.

11

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Zgadzam się z panem. W tej chwili zaczyna się w Rzeszowie święto kultury (tak się mówi) czyli wschód kultury. Sprawdzałam jakieś 2 godziny temu program imprezy. Niestety wśród imprez towarzyszących licznym koncertom nie doszukałam się jakiejś literackiej, a szkoda. Przecież można było zrobić również ciekawe spotkanie literackie Rzeszów/Wschód. Kto zawinił, jak pan myśli? Organizatorzy imprezy, a może sam świat literacki Rzeszowa, który nie wyszedł z taką inicjatywą, a może to w ogóle nie tędy droga w moim myśleniu?

12

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Pisanie o konkretnej osobie to rzeczywiście trudne zadanie. Trzeba trzymać się faktów. pozbawiasz się największej przyjemności autorskiej - fantazjowania.  Sam bohater to jeszcze nie największy problem. Rodzina. O, oni wiedzą najlepiej. To jest  tak. Nagrywasz, nagrywasz, rozmawiasz, dyskutujesz, ale nic z tego nie będzie kiedy nie wstaniesz rano, golisz się, patrzysz w lustro i mówisz do siebie: jestem nim. Musisz wejść w opuszki palców swojego bohatera. mam nadzieję że mi sie to udało.

13

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Panie Jurku jest tam pan, czy już nas pan opuścił? sad

14

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Jestem, jestem, proszę o pytania

15

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Panie Jerzy ja nie otrzymałam odpowiedzi na moje pytanie sad dwa posty nad pańskim.

16

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Zawsze wydawało mi się, że ktoś kto uprawia wolny zawód, np: pisarz - ma klawe życie. Nie wstaje rano, nie musi codziennie oglądać tych samych twarzy łącznie z gębą szefa mniej lub bardziej lubianego. Jak wygląda dzień z życia pisarza? Panie Jerzy może nie mam czego zazdrościć? smile

17

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Wspomniał pan o rodzinie, rodzinie profesora. W wywiadzie też do końca tego nie zrozumiałem. Chodziło panu o to, że byli przeciwni powstaniu biografii czy chcieli się w niej osobiście znaleźć wywierając na pana naciski co do treści jakie miały znaleźć się w książce?

18

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

I jeszcze jedno... Czy w jakiś sposób weryfikował pan historie, które opowiadał panu profesor Szajna? W końcu każdy z nas ma egoistyczne ciągoty do tego by się pozytywnie kreować w oczach otoczenia. Czasem jednak w naszym życiu mają miejsce takie sytuacje, z których nie jesteśmy zadowoleni, nie chwalimy się nimi i najchętniej sami zapomnielibyśmy o nich.

19

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

No więc z tym wolnym zawodem jest tak. Wstaję o czwartej rano. Do ósmej to mój czas na pisanie. Oczywiście nie widzę gęby szefa,  poza swoją w lustrze, co na jedno wychodzi. Później gonię żeby zarobić na kawałek chleba. Z pisania nie da się żyć. To jest apel do wszystkich. Myślisz że potrafisz żyć z pisania? Zapomnij. Jestem rozgoryczony. Tak jestem rozgoryczony. Ale nigdy nie przestanę uprawiać tego zajęcia. Nie zawodu. Zajęcia, które jest pasją.

20

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Odpowiadam na pytanie o rodzinach moich bohaterów. Nie chodzi o naciski. Rodzina ma swój pogląd i swoją wizję swoich najbliższych. Jest to słuszne, ale zarazem inne.

21

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Pisze pan, że jest rozgoryczony. Czy to oznacza, że mimo tego że lubi pan pisanie chciałby innego podejścia otoczenia do twórców literatury? To rozgoryczenie dotyczy właśnie otaczającego pana świata czy właściwie złości samego siebie na siebie, za wybór drogi życiowej?

22

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Pamiętam taką rozmowe z profesorem Szajną. Panie Jurku, jest pan artystą proszę pisać o moim życiu to co pana zainspiruje do tworzenia obrazu. Moje sztuki, np. Serwantes, były tyko pretekstem do opowiedzenia prawdy o życiu a nie o Don Kichocie

23

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Powiedział pan w rozmowie z panią redaktor o przewidywalnym terminie wydania książki poświęconej Chrapkiewiczowi, a czy mógłby pan jednak bardziej skonkretyzować termin - może znana jest już jakaś konkretna data i czy np: profesor przyjedzie wtedy osobiście do Polski?

24

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Dziękuję za rozmowę. Jesienią ukaże się Pomruk. Zapraszam

25

Odp: Zdobywajmy cele, które czujemy w opuszkach palców

Widzę, że dyskusja trwa w najlepsze. Niestety moi drodzy, nasz gość musi nas już pożegnać (na dziś). Z pewnością będzie jeszcze okazja do podobnej rozmowy z nim. Zatem oficjalnie zamykam kolejne już nasze spotkanie z cyklu "godzina rozmowy o literaturze". No właśnie miała być godzina, tradycyjnie już przekroczyliście limit czasowy, ale to tylko nas cieszy - że tak chętnie chcecie rozmawiać smile Jurku dziękuję Ci za ten czas, który nam dziś poświęciłeś. Dobranoc wszystkim smile