1

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.

2

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

W RZESZOWIE POWINNO BYĆ NOWOCZESNE MIEJSCE POZNAWANIA KULTURY. TAKIE JAK MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO ALBO MUZEUM POD PŁYTĄ RYNKU W KRAKOWIE. DZIŚ LUDZIE POTRZEBUJĄ CZEGOŚ WIECEJ NIŻ TYLKO GABLOT ZE STARYMI PAMIĄTKAMI. CIESZĘ SIE Z ZAPREZENTOWANEGO POMYSŁU. ŻYCZĘ POWODZENIA.

3

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Pomysł niezły ale w realizację jakoś nie wierzę.

4

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Pomysł niezły? Powiet więcej - doskonały. Jego największym mankamentem jest to, że zupełnie nie interesuje tzw. przeciętnego obywatela.

5

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Pomysł bardzo zacny. Jednak proza życia w stolycy innowacji sprawi, że być może zostanie nawet zrealizowany: we Wrocławiu albo Lublinie. smile
Tego typu przedsięwzięcia potrzebują w realizacji wizjonerów o szerszych niż przeciętne horyzontach, wykraczających znacznie poza multimedialną fontannę. To nie "festiwal przestrzeni" umownie zwanej miejską, tutaj nie zalepi się budżetu kilkoma koncertami, pieńkami drzewa nad zalewem czy innymi muralami namalowanymi w pośpiechu przez paru pasjonatów. Byle wyjść na plus i w papierach się zgadzało. A stawianie za przykład Muzeum Powstania, CN Kopernik, czy nawet Pacanowa - jest w tym miejscu zwyczajnie NIEMORALNE. Powodzenia życzę, złudzeń już nie mam. lol

6

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Maćku, nie zgodzę się. Coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych ludzi, fascynuje sie historią kresów. Wystarczy spojrzeć na ilość stron internetowych albo publikacji książkowych o kresach. To bardzo dynamiczna dziedzina, wiele osób tym żyje. Ta wręcz renesans tej tematyki. Duże muzeum temu poświęconemu w Rzeszowie to murowany sukces!

7

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Pomysł z interaktywną historia zamków kresowych bardzo mi się podoba. Kiedyś w Toruniu uczestniczyłam w pokazie typu swiatło i dźwięk nad makietę historycznego miasta w muzeum Kopernika. Do tej pory mam z tego pokazu miłe wrazenia. Jeśli nowe muzeum wykorzysta nowoczesną technikę do prezentacji historii kresów - efekt może być jeszcze lepszy.

8

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

"Jeśli nowe muzeum wykorzysta nowoczesną technikę do prezentacji historii kresów - efekt może być jeszcze lepszy."

Masz na uwadze tę nowoczesną technikę, której użyto w "MUZEUM TECHNIKI"? Bardzo dobry przykład. Innowacyjno - rzeszowski. smile

9

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Nie wiem o jakim muzeum techniki piszesz. Ja mam na myśli takie nowoczesne rozwiązania jak w muzeum powstania warszawskiego.

10

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Pomysł bardzo przypomina mi w treści Instytut Świata Arabskiego w Paryżu. Jego zadaniem także jest pokazywanie związków kultury arabskiej (krajów północnej Afryki) z Europą, a szczególnie z Francją. Powstała w ten sposób instytucja znana w całej Europie z fenomenalną architekturą Jeana Nouvela. Został on za nią uhonorowany najważniejszymi nagrodami branży architektonicznej. Instytut, mimo ewidentnego przypominania panowania Francji w Afryce, wcale nie wywołuje antagonizmów ale wzbogaca kontakty międzynarodowe. Coś podobnego można zrealizować w Polsce.
www.youtube.com/watch?v=wRmE4WnjdKo

11

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Polecam link który zamieściłem. To krótki filmik na You Tube o Institut du Monde Arabe.
Pokazuje jak to robią w Paryżu.

12

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Nie rozumiem tych zachwytów nad kresami wschodnimi. Dziś mamy nowe granice i jaki sans jest wracać do przeszłości. Gdzieś musi być granica. Jesli nie to ja proponuję muzeum serbów łużyckich i wieletów z obecnych Niemiec. To też dawna historia plemion nam pokrewnych. Bedziemy konkurencyjni wobec Eriki Steinbach.

13

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Powyższe wpisy rozczuliły mnie do łez. Pak bedzie uczył polskiego dawnych Wieletów (pisze się z dużej litery nieuku), którzy są dziś lojalnymi obywatelami Meklemburgii i pewnie nawet nie pamiętają słowiańskiego pochodzenia (odległego zresztą bardzo od polskiego). Conior szuka zbieżności z obecnością Francji w Afryce, a zapomina ze Maghreb był kolonią Francji, a ziemie ruskie Korony łączyły sie z nią na zasadzie równości. Nawet wykształcony Shepard widzi pesymistycznie jedynie techniczną stronę problemu. Zostałem przekonany: muzeum kresów powinno powstać jak najszybciej, żeby edukować innowacyjnie nowoczesnych obywateli!

14

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Ha ha. Już widzę, jak właśnie powstaje w Rzeszowie coś nowoczesnego i podziwianego w całym kraju. Teraz pójdę spać, a rano znowu obudzę się w szarej rzeczywistości.

15

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

"Nie wiem o jakim muzeum techniki piszesz. Ja mam na myśli takie nowoczesne rozwiązania jak w muzeum powstania warszawskiego."

Dowiesz się niebawem. smile Muzeum jest tradycyjnie otwierane z okazji NOCY MUZEÓW, więc JUŻ CZAS.
Najważniejsze, że na otwarciu Bob Budowniczy pokropił, więc robota zrobiona: w Rzeszowie jest muzeum techniki i basta! lol

A to co Masz na myśli do stolicy INNOWACJI - tak jak wzrok - nie sięga. Tutaj urzędasy skminią każdy nawet najlepszy pomysł, więc darujmy sobie rozważania na poziomie Muzeum Powstania.
W Polsze, nawet NA MAPACH opracowanych dla Milusińskich, RZESZÓW znany jest z NICZEGO. Pomnik już nie działa. Tylko BARANY i BURAKI. O, proszę bardzo:

http://www.polimedia.pl/Galeria/Mapa%20Polski_3176.jpg

Jak cię widzą tak cię piszą.

16

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

A czego się Shepard dziwisz tej mapie? W Rzeszowie naprawdę jak na razie nic nie ma do pokazania przybyszom z zewnątrz, Ukwiecony rynek? Pomnik czegoś tam? Jedyna szansa to stworzyć coś naprawdę od podstaw. Tylko do tego muszą dojrzeć w ratuszu i u marszałka.

17

Odp: Co ma Rzeszów do kresów wschodnich?

Piękna idea! Atrakcja dla wielu ludzi róznych środowisk. Należy tylko życzyć otwartości umysłów ludziom marszalka i prezydenta.