1

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.

2

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Jakie to typowo rzeszowskie. Prowizorka na prowizorce. Tak łatwo to przychodzi bo wydawane są publiczne pieniądze.

3

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

"Najwazniejszy jest pomysł." - To chyba nie w Rzeszowie. Nie ma co sie łudzić na powstanie czegoś w rodzaju Muzeum Gugenheima. Kto bedzie to oglądał. Być moze zbiory muzeum diecezjalnego i muzeum dobranocek to poziom naturalny dla tego miasta.

4

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Od lat mamy nadzieję, że w Zamku powstanie miejsce dla różnorakich pasjonatów, którzy kreują kulturę w tym mieście, teraz rozrzuceni po rozmaitych domach kultury itp.
Stowarzyszenie "Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego", któremu mam zaszczyt przewodzić, od lat organizuje pod Zamkiem Pikniki Rycerskie, na które przychodzi sporo Rzeszowian. I od lat działamy we współpracy z Sądem, jednocześnie we współpracy z WDK na Okrzei, które udostępnia nam sale do spotkania, ale i z ODK na Podwisłoczu, gdzie organizujemy niektóre imprezy stowarzyszeniowe, itd. W Rzeszowie jest kilka grup rekonstruktorów historycznych, od barbarzyńców, poprzez wikingów, rycerzy, aż po Wehrmacht, i moim zdaniem takie Centrum Kultury mogłoby być idealnym miejscem na siedziby m. in. grup tego rodzaju. Pozwoliłoby to rozwijać sprawniej dziedzinę żywej historii, która jest przecież i efektowna, i modna, i atrakcyjna turystycznie.

Poza tym mamy masę innych pasjonatów, czy to fotografików, czy to modelarzy, artystów wszelkiego asortymentu, amatorskie teatry, itp. itd. To są setki jeśli nie tysiące kreatywnych ludzi, którym wystarczyłoby stworzyć miejsce, gdzie mogliby się skupić, inspirować i rozwijać.

Czy nie pięknie by było, gdyby pod ozdobionymi u swych szczytów wystawą plenerową np. naszych fotografików co weekend w sezonie letnim w obszarze fosy potykaliby się ku uciesze obywateli miejscowych i przyjezdnych rycerze, musztrowali żołnierze, a rękodzielnicy prezentowali ciekawe wyroby? Gry terenowe, larpy, zloty różnego rodzaju hobbystów - to naprawdę mogłoby być tętniące życiem miejsce.

Tylko komu się to opłaci? My działamy z pasji, nie zarabiając na tym, a wręcz przeciwnie - dokładając każdego sezonu. Nie stać nas na lobbing, nikt za nami nie stoi, a miasto przypomina sobie o nas tylko wtedy, gdy chce efektownej oprawy jakiejś uroczystości. Więc co będzie? Pewnie kolejna zakurzona, świecąca pustkami, za to ambitna i misyjna instytucja....

5

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Stworzenie w zamku siedziby czegoś na kształt pospolitego ruszenia grup twórczych jak chce Hyginus to nie jest mądry pomysł. Zamek powinien kojarzyć się z konkretna instytucją i konkretną ekspozycją. Najlepsza byłaby placówka tematyczna taka jak muzeum powstania warszawskiego, centrum kopernik itp.

6

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Ok, Staszku. Napisz więc proszę więcej o Twoim mądrym pomyśle: placówka tematyczna w jakim konkretnie temacie? Przez kogo zarządzana? Jaka instytucja w Rzeszowie miałaby się tym zająć?

Znając nasze realia to byłoby pewnie centrum folkloru polonijnego, albo równie porywająca koncepcja.

Może to, co ja zaproponowałem nie jest mądre, ale to realne rozwiązanie, które może dać miastu ogromne korzyści, a przy tym miasto byłoby na to stać.

7

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Muzeum Okręgowego.

8

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

"placówka tematyczna w jakim konkretnie temacie? Przez kogo zarządzana? Jaka instytucja w Rzeszowie miałaby się tym zająć?"
Zadałeś bardzo trafne pytania, ale to organizatorzy nowego programu zamku powinni na nie odpowiedzieć. Masz rację że koncepcja tak jak podejrzewasz może skończyć na manowcach. Dlatego lepiej niech najpierw sie zaczną nad tym głowić zanim dojdzie do kompromitacji.

9

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Przykro mi to pisać, ale nie widzę w naszym mieście nikogo, kto byłby w stanie stworzyć w Zamku coś na miarę chociażby Kopernika. Muzeum Okręgowe? Pietro, wybacz, ale z całym moim szacunkiem dla Muzeum i fantastycznych ludzi, którzy tam pracują, Muzeum nie ma pieniędzy nawet na to, żeby organizować wystawy w sposób zamierzony, tylko dokraja działalność do coraz mniejszego budżetu. I nagle skąd ma wziąć pieniądze na adaptację i efektywne wykorzystanie Zamku?...

10

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Staszek nie odrywaj sie od rzeczywistości. Myslę ze będzie podobnie jak w przypadku hasła "Stolica Innowacji". Najpierw wielkie plany a później szara nuda. Tak czy inaczej dojdzie do kompromitacji. Lepiej niech od razu będą mogli działać w zamku stowarzyszenia takie jak pisze Hyginus. Mniej będzie zawodu a więcej pożytku.

11

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Uwagi w artykule ciekawe ale może za mocne. Natomiast powyższe komentarze w dużej mierze przesadnie pesymistyczne.

12

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

"Tylko komu się to opłaci? My działamy z pasji, nie zarabiając na tym, a wręcz przeciwnie - dokładając każdego sezonu. Nie stać nas na lobbing, nikt za nami nie stoi, a miasto przypomina sobie o nas tylko wtedy, gdy chce efektownej oprawy jakiejś uroczystości. Więc co będzie? Pewnie kolejna zakurzona, świecąca pustkami, za to ambitna i misyjna instytucja"

Proszę bardzo, przykład najświeższy: tzw. multicentrum, centrum nauki, które ma powstać przy okazji budowy nowej placówki biblioteki. I co z tego, że są osoby, które mają praktyczną wiedzę nt organizacji tego typu przedsięwzięć i projektów? Hokus pokus - projekt został wykonany przez fachowców, którzy zostali wybrani na drodze nie do końca jasnych układów: za to za konkretne pieniądze. Nie liczyłbym tedy, że ktoś weźmie jakichkolwiek pasjonatów pod uwagę przy tworzeniu projektu zagospodarowywania Zamku, no chyba że znajdą się tacy, z odpowiednią rekomendacją poprawną politycznie.

13

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Tradycyjne przepychanki pomiedzy miastem, urzędem marszałkowskim a piknikiem naukowym pokazują żałosną cechę Polaków. Decyzje podejmuja ludzie którzy myślą o zapisaniu na swoim koncie jeszcze jednej pozycji i wypięciu klapy do odznaczenia a nie o sukcesie miasta na szerszym polu. Jeden drugiego krytykuje, nikt nie chce merytorycznej współpracy. To taka cecha narodowa która doskonale ujawnia się za granicą.

14

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Dobra analogia z realizacją Stolicy Innowacji. Najpierw sukces medialny, tysiące ulotek dla mieszkańców z logo projektu, a w tle absolutny brak pomysłu jak pokazać te innowacje. Teraz o zamku też wielka burza, jakie wspaniałe centrum kultury w nim będzie. A w końcu stworzy się taki duży dom kultury z aerobikami, wystawą Czarnoty i jeszcze tego typu atrakcjami. A jak będzie krytyka to na poczekaniu wymyśli się jakiś pokazowy, popieprzony projekt kulturalny, tak jak w przypadku innowacyjnych inwestycji, okrągłą kładkę.

15

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Pani Dominiko, moim zdaniem w Rzeszowie potrzebna jest nowa instytucja kultury i tu Pani przyznam rację, że jeśli w muzeum zrobimy nową siedzibę tych samych struktur (muzeum okręgowego) to nic nowego to nie wprowadzi. Nie bez przyczyny MOCAK w Krakowie powstał jako nowa instytucja, a nie dział już powstałej. Brakuje w Rzeszowie Centrum Kultury z zamysłem długodystansowej edukacji dla społeczeństwa. Wewnątrz znaleźć mogłyby siedziby stowarzyszeń (Tu Ruch Palikota ma rację). Nowa instytucja poza tym musiałaby mieć cel przyciągnięcia ludzi do Zamku, w poszukiwaniu możliwości i realizowaniu inicjatyw. Nowi ludzi, nowe pomysły, a przede wszystkim nowy fundusz. Relatywnie, byłby on i tak małym procentem przy ogóle budżetu miejskiego i/lub regionalnego. Tu koło się zamyka: trzeba posprzątać politykę kulturalną zanim Zamek zacząłby się choć trochę rozwijać. Wyplewić chwasty, przynajmniej z sektora kultury... niestety. Kraków i Katowice na tym tle stoją na niewiele lepszej pozycji.

16

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

@Staszek, nie masz racji. Zamek musiałby mieć wartość interdyscyplinarną bo Rzeszów to zbyt mały ośrodek. Te grupy rekonstrukcyjne to nadal za mało. Ja osobiście dodatkowo wciągnąłbym do działań nasze rzeszowskie "ASP" tzn. Wydział Artystyczny UR w Krasnym. Bez artystów, instytucja kultury to jedynie postsocjalistyczna instytucja.
Pewnego razu wszedłem do murów Zamku Cesarskiego w Poznaniu www.zakem.poznan.pl i znalazłem tam siedziby małych teatrów, przedszkole, a nawet siedzibę koła harcerzy.

17

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Zamek jako instytucja multidyscyplinarna? Na pewno to wyjdzie, ale wyglądać będzie jak Full_Market. Tutti frutti. Teatrzyk szkolny, koło rycerskie i wystawy miejscowych artystów. Wszystko zaiste warte zachodu aby miasto i województwo wykosztowało sie na zamek sad

18

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

"Tu koło się zamyka: trzeba posprzątać politykę kulturalną zanim Zamek zacząłby się choć trochę rozwijać. Wyplewić chwasty, przynajmniej z sektora kultury... niestety."

A to dobre! Polityka kulturalna w mieście, której prezydent na zapytanie o KULTURĘ odpowiada ze swadą, że i owszem - wyremontował dwa domy kultury, a specjaliści "od kultury" zapraszają do miasta Gombrowicza. Życzę powodzenia. smile

19

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Pomysł z rycerzami nie jest taki zły. Jest zamek, to powinni być w nim rycerze. Do tego dorzuciłbym jakąś fajną restaurację z epoki i np: przedstawienia teatralne co jakiś czas. Mógłby je grać każdy z rzeszowskich teatrów - wymiennie. Trzeba stworzyć zespół specjalistów, znawców historii regionu, miasta. Jednym słowem raz zrobić coś od początku do końca, krok po kroku - raz a dobrze! Tylko najlepiej byłoby gdyby nie mieszał się w to "wójt i pleban..."

20

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Zamiast wymyślać przeróżne warianty-na adaptacje, zostawcie budynek zamku w spokoju. PRZECIEŻ OD SAMEGO POCZĄTKU PRZEZNACZONY BYŁ NA DZIAŁALNOŚĆ SĄDU, a dużą kasę (adaptacja zamku. budowa sądu okręgowego ),PRZEZNACZYĆ NA COŚ ,CO JUŻ DAWNO ZOSTAŁO WYMYŚLONE na przykład jak Centrum Pompidou w Paryżu. Czy my ciągle dajemy się nabierać na jakieś lewoskręty finansowe. Czy w nowej architekturze nie może być wielofunkcyjnego obiektu kultury. Nie uśmiecha mi się wcale taka, jak jest zamierzona funkcja zamku. Nie chcę żadnej, ale to żadnej imprezy na nieekshumowanych nieboszczykach  z czasów  Urzędu Bezpieczeństwa w pierwszych latach po 1944r. i świadomości, że mordowano w nim ludzi przez rzeszowskie gestapo i nie tylko w czasie II wojny. To elementarny brak szacunku dla umarłych w cierpieniach. To jest chichot historii, co się przedstawia. To jest jeszcze jedna jazda po bandzie w Rzeszowie. Czyżby totalne niedouki się za to wzięły.

21

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Już się miałem nie odezwać, ale komentarz Toma mnie tak inspiruje, że się zaraz za księcia przebiorę. @Staszek, wyobrażasz sobie, że wewnątrz zrobisz muzeum i to będzie wystarczające na taki obiekt oraz te 180 000 mieszkańców? Ja mam wątpliwości. Jak chcesz mieć przykład pomysłu "tutti-frutti" to zobacz komentarz Toma o Pompidou w Rzeszowie. > @Tom, Twoje dywagacje historyczne o szacunku dla ofiar hitleryzmu są bardzo imponujące. Przy Twojej ripoście o morderstwach na Zamku, afera o Muzeum Śląskie byłaby małym piwem. W rytm Twojej opowieści można zróbmy zatem w piwnicach lochy oraz kolejkę strachu dla dzieci? Wpasuje się w kreację Twojego thrillera. Tak na serio, dziś nieważnym jest czy powstanie tam bawialnia czy nudne muzeum. Gorzej jeśli faktycznie przejmą ten gmach władze kościelne i na to nie powinniśmy pozwolić bo to dobro publiczne, dużo starsze niż historia hitleryzmu.
PS: zasadniczo Polityka Kulturalna na ten moment nie istnieje; tak w Rzeszowie, jak wielu innych miastach .

22

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

"Jak chcesz mieć przykład pomysłu "tutti-frutti" to zobacz komentarz Toma o Pompidou"
Jeśli ktoś zrobi w zamku prgram tutti-frutti na poziomie Pompidou, to będzie wspaniale. Tylko że to nie będzie poziom stolicy Francji, tylko poziom Stolicy Innowacji. Dlatego pozwoliłem sobie na porównanie do Full-Marketu. Dlatego lepiej zrobić jedną podstawową funkcję na poziomie, który będzie zauważony w całym kraju. Łatwiej chyba zorganizować ekipę to opanowania jednej dziedziny i zrobić tego dobrze, niż robić kilka ekip każda na poziomie kotulowego gawędziarza.

23

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Massallo. Ty się , lekko pisząc odczep. Jak centrum kultury wybudować , to z rozmachem dla całego województwa podkarpackiego, z licznymi galeriami, czy wyspecjalizowanymi działami muzealnymi, na przykład muzeum archeologiczne ( dzieje ziem Podkarpacia). Myślę, że dobrze wiesz, że podany przykład z paryskim centrum jest jak na Podkarpacie rozszerzający. Po co dwa razy wydawać kasę, to powtarzam, na zamek i budowę sądu. Wystarczy jeden raz na budowę centrum. Dzisiejsza bryła zamku pochodzi z początku XX wieku, poza wieżą. Swój poprzedni wpis podtrzymuję w całości. Więcej widzę obecnie krętactwa, niż prawdziwych działań w zakresie kultury w naszym mieście. To na tyle, nie ironizuj, bo ci to może zaszkodzić. Lepiej poważnie potraktować takie wyzwanie, jak Podkarpackie ( w tym i miejsce na miejskie) Centrum Kultury.

24

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

@Tom wybacz, złych intencji nie miałem. Z dwojga złego wolę poczucie humoru oraz ironię niż twardą krytykę, którą z automatu się ignoruje i oskarża o malkontenctwo. Do końca się z Wami nie zgodzę. Potencjalnych miejsc na obiekty kulturalne w Rzeszowie jest jak na lekarstwo. Sensownej lokacji na nowy obiekt też sobie nie wyobrażam. Niestety ja podtrzymuję stanowisko, że Sądu w zabytkowym obiekcie tej rangi, o własności państwowej, być nie powinno. @Staszek, zgadzam się o tyle, że instytucja kultury powinna mieć jakąś "esencję" działalności. Na ten moment, nie uważam jednak aby przekreślało to potencjał interdyscyplinarności. Pozytywnych przykładów jest sporo; pytanie na ile realne jest to w Rzeszowie.
Dyskutujemy i mamy przeróżne zdania co jest super. Fakt jest jednak taki, że reprezentujemy pewien "wspólny wózek" dobra kultury. Bieżącym problemem jest, jak @Tom pisze jest to "krętactwo". Należałoby poszukać sił jak temu przeciwdziałać, przynajmniej w sektorze kultury.

25

Odp: Niefrasobliwe zabiegi o zamek

Nosallo.Po pierwsze chciałem Cię przeprosić za przekręcenie nicku. Po drugie odrób lekcję skąd pochodzi taki zapis- niech mowa twoja będzie tat- tak lub nie- nie. Po trzecie nie bądź postmodernistą, któremu nie zależy na podstawowych wartościach cywilizacji łacińskiej. Po czwarte, cześć, dziś już bardzo nieliczna, mądrzejszych Amerykanów wie, co to jest - Filozofia Indyka. Indykowi  się wydaje, że jak go karmią dobrze i regularnie, to będzie tak zawsze , a tymczasem przychodzi Śnięto Dziękczynienia i mu łeb ucinają. Znaczna część rządzących właśnie tak się zachowuje. Po piąte, jest to z mojej strony, co wyżej napisałem, swoiste wysłanie SOS, nie tylko do Ciebie, ( Save Our Ship - ratujcie nasz statek- z mojej strony nasze miasto lub Save Our Souls - ratujcie nasze dusze). To drugie ważniejsze, bez niego nie będzie realizacji pierwszego.