1

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.

2

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

Pani na zdjęciu młodziutka, ale wiersze mają w sobie dużo dojrzałości.  Gratuluję takiego daru, jeżeli tylko nie porzuci go Pani dla innych życiowych wyzwań.

3

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

A ją uważam, że młodość nie jest wyznacznikiem dojrzałości. Owszem wiek daje nam prawo osądzać poprzez pryzmat naszych realnych doświadczeń, czasem jednak ludzie dojrzali wiekiem zachowują się bardzo nieodpowiedzialnie. Poza tym, jak ktoś posiada wrodzonych talent, to bez względu na wiek powinien go rozwjać. Może rośnie nam rodzimy talent literacki?

4

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

"Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy" ten bardzo znany cytat pochodzący z wiersza Wisławy Szymborskiej niech stanie się dzisiejszą myślą przewodnią naszej rozmowy.

Witam bardzo serdecznie naszego dzisiejszego gościa, Panią Katarzynę Bolec i wszystkich naszych czytelników.
Młodość puka do literatury, poznajmy ją, doceńmy...
Pani Kasiu życzę miłego spotkania z naszymi czytelnikami, a Państwu ciekawej rozmowy z naszym gościem smile

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

Witam serdecznie

6

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

Pani Barbara zaczęła cytatem z poezji Szymborskiej. Może, ściągnę na siebie jakąś falę krytyki ale Pani Szymborska nie była moją ulubioną poetką, jednak informacja o jej śmierci mimo wszystko mnie dotknęła. Bo odeszła nie tylko utalentowana poetka (bo to muszę przyznać) ale przepraszam za wyrażenie "nasze dobro narodowe". Pani Katarzyno, jest Pani młodą osobą i młodą w literaturze, czy ma Pani swoje autorytety w tym świecie literackim, czy te autorytety należą do zupełnie innego świata?

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

Mam nadzieję,że mroźna pogoda zatrzymała kogoś w domu:-)

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

autorytet,to bardzo poważne słowo,mam bardziej fascynacje literackie, T.S Elliot i ...Wisława Szymborska

9

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

Skąd u ludzi młodych bierze się taka chęć. Dzięki temu portalowi zaczynam poznawać ten nasz rodzimy świat literacki i cieszę się, że są nadal ludzi, a szczególnie młodzi, którzy chcą tworzyć poezję. Czy poza Panią jest wiele takich młodych osób działających tu, piszących poezję czy powieści?

10

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

Szymborską odkryłam w liceum,  nie zawsze jest mi po drodze z jej światopoglądem,ale jej poezja zawsze do mnie przemawiała

11

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

Ale czy te fascynacje, motywują Panią do pisania czy tworzenie poezji, czy to zupełnie niezależna sprawa. Czy otwierają oczy na jakieś sprawy, inaczej Pani patrzy wtedy na życie, zaczyna myśleć tak jak oni?

12

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

do gość,niestety raczej mało,a może po prostu ich nie poznałam,

13

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

do gość,niestety raczej mało,a może po prostu ich nie poznałam,
myślę,ze sporo osób wyjeżdża i ich twórczość jest bardziej kojarzona z innym miejscem zamieszkania

14

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

Na falę krytyki to ja dopiero zasłużę bo napiszę, że nie tylko pani Szymborska mnie nie interesowała ale żaden poeta mnie nie interesuje. Po prostu to zupełnie nie moja muza. Interesuje mnie za to poezja jako zjawisko kulturowe. Czy nie jest przypadkiem tak (staram sie to wyłuszczyć od wielu znajomych twórców literatury) że poezja w dzisiejszych czasach straciła na znaczeniu jako nośnik idei, tak jak to było w wielu przeszłych epokach. Idee przekazuje sie w formach bardziej publicystycznych. Jeżeli to prawda, to czy poezji nie pozostało głownie przekazywanie emocji i uczuć twórców?

15

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

myslę,ze nowe języki poetyckie zawsze otwierają oczy na rózne sprawy, ale fascynacje są zawsze bardzo emocjonalne i ich skutki widać dopiero po latach

16

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

A dlaczego Pani pisze? Czasem jak patrzę na niektórych młodych, mam wrażenie że gdy zaczynają coś robić, za coś się zabierają, to mają gruntownie przemyślane działanie i jego skutek. Jak chcą zostać aktorami, to nie po to żeby zagrać ciekawe role, przeżyć fascynujące chwile wcielając się np: w postacie historyczne, ale po to żeby być sławnymi. Dziś młodzi wszystko przeliczają na "zysk". Czy zaczęła Pani pisać z myślą o tym żeby być poetką i tak być postrzeganą czy żeby coś przekazać swojemu i innym pokoleniom?

17

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

do Piotrka, nie wiem,czasem myslę,że poezja nie ma żadnych konkretnych funkcji,ale z drugiej strony Szymborska tez nie pisała o uczuciach,ale o uwikłaniu człowieka w makro i mikokosmosie

18

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

piszę,bo muszę:-)

19

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

nie należę do pokolenia,które potrafiło wszystko zaplanować i zrealizować

20

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

zawsze zależało mi na tym,aby tekst był poprawny i miał w sobie napięcie emocjonalne

21

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

Ja to rozumiem że poeta pisze bo musi, tak jak muzyk musi grać a malarz wyrażać sie w malowaniu. Ja pytam o to czy odbiór osób wyrażających się przez poezję nie zamknął się dziś do wąskiej grupy?  A to zmieniłoby w dziejach funkcje poezji, która nie jest już tak poruszająca kulturę jak to było chociażby w XIX wieku.

22

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

do kaji,ale na pewno przyjemnie jest być poobracać się trochę  w artystycznych kręgach  i czerpac z tego rózne korzyści,ale w praktyce róznie to wygląda,a życie jest mało poetyckie

23

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

Często poeta, pisarz jest tym co pisze, w dość dużym uproszczeniu się wyraziłam smile ale tak właśnie jest. Czy są jakieś granice w Pani poezji, granice słów czy historii których nigdy Pani nie poruszy?

24

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

w 19tym wieku tez te kręgi były bardzo wąskie i ograniczały się do bogaczy i ich znajomych,kto miał pieniadze na tomiki i wizyty w księgarniach,teraz mamy rozkwit sztuk wizualnych,ale ludzie wciąż czytają ,tylko poezja to nie jest publicystyka,nie musi komentować bieżących spraw

25

Odp: Katarzyna Bolec - młodość puka do literatury

do kaji,chyba nie potrafiłabym pisać o sprawach granicznych,śmierci ,filozofii wielkich ideach,ale w przyszłości chciałabym pisać mniej o sobie a więcej o innych ,bardziej w skali makro-)mam nadzieję,ze się to kiedyś uda