51

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

W decyzji o wpisie do rejestru zabytków zespołu zabytkowego w Rzeszowie obszar ochrony konserwatorskiej został jasno określony w załączniku graficznym i w treści wpisu. Plac Garncarski znalazł się poza obszarem ochrony konserwatorskiej. W związku z tym gdy w 2009 roku wydana została decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, Prezydent Miasta Rzeszowa nie miał obowiązku przesłać tego dokumentu do uzgodnienia z konserwatorem zabytków - i oczywiście tego nie uczynił. Wojewódzki Konserwator Zabytków, który musi działać zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, NIE MÓGŁ więc wydać decyzji zakazującej realizacji tej inwestycji. Pomimo to prowadził negocjacje z ówczesnym inwestorem oraz projektantem. W wyniku tych rozmów powstała koncepcja architektoniczna hotelu z podziemnym dwukondygnacyjnym parkingiem o wysokości nie przekraczającej gabarytów sąsiedniej zabudowy.
c.d.n

52

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Głównym wyznacznikiem działalności inwestycyjnej w sąsiedztwie zespołu staromiejskiego powinno być bowiem podporządkowanie nowej architektury istniejącej zabytkowej zabudowie i nie tworzenie konkurencyjnych dominant widokowych w stosunku do dominant historycznych.
Nie można więc (patrz mój poprzedni post) obarczać KONSERWATORA ZABYTKÓW winą za plany inwestycyjne władz miejskich, które nie mają zamiaru przestrzegać w/w zasad. Nie czynią tego z resztą od paru ostatnich lat popierając inwestorów chcących realizować swoje zamierzenia inwestycyjne. Z chęci maksymalizacji zysku z budowanych przez siebie obiektów tak władze miejskie, jak i inwestorzy forsują bardzo wysoką zabudowę, nie zważając na trwałą szkodę wyrządzaną miejskiemu krajobrazowi. Problemów i negatywnych skutków związanych z tak pojętym inwestowaniem jest oczywiście dużo więcej, o czym napiszę dalej.
c.d.n.

53

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Panie Adamie... I nic się nie da zrobić, żeby takowych szkód nie wyrządzać????

54

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Nie uprawnione są więc zarzuty stawiane przez mojego szanownego Kolegę Roberta i pozostałych wypowiadających się na tym forum dyskutantów Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków pisząc, że zgodził się na budowę obiektu będącego przedmiotem tej dyskusji. Jak istotne są problemy związane z inwestycjami miejskimi mieliśmy niedawno okazję przekonać się przy okazji nieskutecznych prób zablokowania realizacji tzw. "Rzeszów Towers", których budowa właśnie się rozpoczęła. Z opłakanymi skutkami tej inwestycji zapoznamy się wszyscy wkrótce. Mieliśmy tu do czynienia z manipulacją prawną, gdy wyłączono pod naciskiem inwestora i Ratusza z obowiązującego tam planu miejscowego obszaru inwestycji i opracowano następnie dla niej decyzję o warunkach zabudowy sprzeczną z zapisami planu. Dla przypomnienia miał być to teren miejskiej rekreacji z drobną zabudową tą rekreację obsługującą. I tu dochodzimy do głównego problemu związanego z działalnością inwestycyjną na obszarze centrum Rzeszowa. c.d.n.

55

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Czyli nowa architektura powstaje według gustów urzędników z Ratusza? Czy konserwator zabytków może wydać opinię negatywną?Jeżeli tak, to jakie są tego konsekwencje i czy ma to wplyw przy podejmowaniu ostatecznej decyzji?
Aha, jak kiedyś mnie pouczyl pewien forumowicz, na forach się nie "panuje", więc przejdźcie na Ty.

56

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

No dobra. Ale jak pyta Derek. Czy opinia konserwatorska nie liczy się w przypadku gdy ktoś uparcie chce zeszpecić graniczącą z inwestycją starą zabudowę? Czyli konserwator "sięga" do granicy wyznaczonej wpisem do rejestrów a zaraz za nią można postawić każdego gniota???? Ludzie! Toż to paranoja!

57

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

A czemu nie można poszerzyć tego terenu z rejestru o tzw. przedpole widokowe. Zdaje się, że coś takiego zrobiono w Jarosławiu kilka lat temu. Na zdrowy rozum biorąc powinna być chyba jakaś strefa "ochronna", która pozwoliłaby na zatrzymanie czasem głupich pomysłów z dala od zasadniczej zabudowy historycznej.

58

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

A więc na chwilę przerwę mój wywód i odpowiem Jagience i Darkowi. Konserwator zabytków nie może skutecznie zablokować inwestycji na obszarze nie objętym ochroną konserwatorską. Może natomiast negocjować, argumentować i apelować do sumienia inwestorów i miejskich władz. Pragnę mocno tu zaznaczyć, że takie działania zawsze prowadzi - w naradach organizowanych w siedzibie WKZ bardzo często osobiście uczestniczę. Wykonujemy w naszej instytucji też często specjalistyczne opinie na prośbę konserwatora (i pozostałych kierowników Delegatur WKZ). Niestety ze stanowiskiem konserwatora zabytków nie zawsze chcą się zgodzić władze i inwestorzy. I nic formalnie nie można im uczynić. Jeżeli chodzi o wpływanie na uczestników tych niefortunnych działań inwestycyjnych, to poza konserwatorem mogą czynić to dziennikarze i oczywiście my wszyscy - na tym forum i np. w dyskusjach organizowanych od kilku lat przez przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Andrzeja Deca. c.d.n.

59

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Hm... Czyli jak napisała Derek: widzimisię ratusza ma priorytet... A przy naszej WADZY to każda próba oddolnego protestu rysuje mi się jako walka z wiatrakami... A przynajmniej jednym... wink
A co do dyskusji społecznych... Już widzę jak się co poniektórzy przejmą... Jak się ma swoją wizję to nie przeprze jej nic... Chyba tylko odwołanie ze stanowiska... big_smile

60

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

A gdzie się te dyskusje przewodniczącego odbywają...? I jest to jakoś podawane do informacji społecznej...? Czy funkcjonuje to na zasadzie jak pewno spotkanie z mieszkańcami na jednym osiedlu... Powiadomieni Ci co trzeba, żeby nie bruździli nadmiernie... Miałam okazję być na takim spotkaniu i dostałam opierunek, za to, że tam jestem i zadaję pytania... Jeśli tak wyglądają narady z Panem Decem to ja bardzo dziękuję...

61

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Już odpowiadam Malutkiej. Niestety z tą paranoją mamy wszyscy do czynienia. Niektórzy tą paranoję nazywają swobodę gospodarczą, prawem własności, a w końcu prawami obywatelskimi. Wybraliśmy te pryncypia jakiś czas temu. Mamy też na szczęście prawo do swobodnej wypowiedzi, ale też odpowiedzialność za wypowiadane publicznie opinie. Jest to chyba spore wspólne osiągnięcie. Nieprawdaż ? Jeżeli chodzi o poszerzenie wpisu do rejestru zabytków zespołu staromiejskiego, to w obecnych uwarunkowaniach prawnych jest to bardzo trudne, czasem w ogóle niemożliwe. Ale jest inny sposób. Sposób ten jest stosowany przez światłych gospodarzy miast. I słusznie przytaczasz przykład Jarosławia. Władze tego pięknego, zabytkowego miasta doceniły już dawno nieprzeciętną wartość zabytkowej spuścizny. A nie mają łatwo - te same problemy z właścicielami będących w bardzo złym stanie kamienic, naciskami inwestorów, problemami związanymi z pozyskaniem środków na rewaloryzację zespołu zabytkowego. c.d.n.

62

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Sposób ten jest stosowany przez światłych gospodarzy miast

I to wiele tłumaczy... smile

63

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Ja na chwile zboczę z tematu głównego. Jak wygląda sprawa ...Boże, nazwa wyleciała mi z  głowy.... tej ruinki w Alei Pod Kasztanami? Na terenie ogrodu jednej z kamienic.Wiecie coś?

64

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

> Mieliśmy tu do czynienia z manipulacją prawną, gdy wyłączono pod naciskiem inwestora i Ratusza z obowiązującego tam planu miejscowego <

To się jednak w głowie nie mieści: jak zwykła CHCIWOŚĆ w połączeniu z DESPOTYCZNĄ WADZĄ, otoczoną ciasnym kręgiem wasalskiej świty, może produkować tak daleko idące szkody.
Czyli co? Nie ma siły ani aparatu, który skutecznie utrąci te układy?
Pytanie naiwne, ale LUBIAŁBYM WIEDZIEĆ. big_smile

P.S. w odniesieniu do następnych wyjaśnień Adama: jedyne wyjście - KUPĄ MOŚCI PANOWIE???? big_smile

65

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Tak, jeśli chodzi o spotkania u Andrzeja Deca to ja także miałem przyjemność być potraktowany niemiło przez Pana wiceprezydenta i jednego z radnych. Moją wypowiedź krytykującą słynne planowane rozwiązanie komunikacyjne Pana Prezydenta podsumowano jako domniemany atak POLITYCZNY (?) na władze miejskie. Coś takiego doświadczyłem też wypowiadając się parę lat temu na łamach Gazety Wyborczej przeciwko zniszczeniu zabytkowego fortu przemyskiego, gdy zostałem okrzyknięty wrogiem Kościoła (!). Tak niestety jest często gdy naszym adwersarzom braknie rzeczowych argumentów, a czasem zwykłej kultury osobistej.  Ale to także jest koszt demokracji. Chyba nie powinno to nas odstręczać od publicznych wypowiedzi na ważne tematy. Jeżeli chodzi o sposób, który zastosowały władze Jarosławia, a który już dawno powinny zastosować władze Rzeszowa to sporządzenie dla centrum miasta planu miejscowego, a następnie ścisłe jego przestrzeganie. c.d.n.

66

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

KUPĄ MOŚCI PANOWIE????

A panie też mogą się w tę kupę wcisnąć...? big_smile

A tak serio... Podobno jedną małą kulką można spowodować lawinę śnieżną... Więc może to forum i całą inicjatywa będzie za taką kuleczkę...? W sumie wszystkim tym, którym ZALEŻY [nie mylić z zależnością od ratusza], na naszym mieście tego życzę.. smile

67

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Ja jednak wierzę, może naiwnie, w siłę argumentów (a nie w argument siły). Może to mniej efektowne, ale tak naprawdę sukces zależy od ciągłego uświadamiania wszystkim prawdziwej wartości tkwiącej w dobrze zorganizowanej przestrzeni miejskiej, wartości spuścizny jakie zostawiły nam pokolenia. Jak wspomniałem światłe władze i światli właściciele zabytków doceniając te wartości podjęły trud ratowania dziedzictwa kulturowego. I przykładów takich mamy w naszym województwie całkiem sporo. Można by je długo wymieniać. Może to przy innej okazji chętnie je przedstawię. Wracając do przykładu jarosławskiego, to najpierw opracowano tam plan miejscowy dla całego zespołu staromiejskiego w którym w bardzo dobrze ujęto potrzebę zachowania wartości zabytkowych. Następnie podjęto uchwałę o powołaniu Parku Kulturowego Zespołu Staromiejskiego oraz Zespołu Klasztornego oo. Dominikanów. Plan ochrony parku kulturowego uzupełnił zapisy wcześniejszego planu miejscowego. c.d.n.

68

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Następnie uzupełniono zapisy starego planu miejscowego o zapisy ujęte w planie ochrony parku kulturowego i dostosowano obszar objęty planem do obszaru parku. Polecam zajrzeć na stronę internetową www.jaroslaw.pl/park-kulturowy Tymczasem w Rzeszowie od wielu lat usiłujemy (konserwator zabytków, architekci i urbaniści) nakłonić władze miejskie, a przede wszystkim Prezydenta do sporządzenia planu miejscowego na terenie ścisłego centrum miasta. Usiłowania te są ciągle ignorowane, a plany urbanistyczne opracowuje się do małych enklaw (czasem paru działek, a nawet jednej działki). I tak wygląda urbanistyka w wydaniu naszych władz. Kiedyś Rzeszów słynął ze wspaniałych osiągnięć urbanistycznych, nasi projektanci mieli renomę nie tylko w woj. rzeszowskim. Wykonywali wspaniałe projekty urbanistyczne w dla innych ośrodków w Polsce. Dzisiaj w naszym mieście nie realizuje się spójnej polityki urbanistycznej, a plany miejscowe dla np. obszaru Starego Miasta nie są opracowywane i uchwalane. c.d.n.

69

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Realizuje się za to znaczące inwestycje w miejscach przypadkowych, nie według przemyślanego planu, a tam gdzie jest akurat wolne miejsce. W ten sposób tworzy się chaos urbanistyczny, potęgują się też inne negatywne skutki - przede wszystkim komunikacyjne. Duże inwestycje jakie w ostatnich latach powstają jak grzyby po deszczu w ścisłym centrum miasta ogniskują przecież olbrzymi ruch samochodowy, przy zupełnym braku kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych. Nie buduje się parkingów wielopoziomowych na obrzeżach, nie ma spójnego systemu ciągów komunikacyjnych - samochodowych, ścieżek rowerowych, ciągów pieszych. Niedługo nasze miasto zupełnie się zatka, a życie w nim stanie się niesamowicie uciążliwe. Komunikacja publiczna kuleje, autobusy grzęzną w korkach, ścieżki rowerowe prowadzą z nikąd do nikąd. Nie ma planów urbanistycznych do nowoprzyłączonych obszarów. Chaos i przypadkowość rozszerzy się wkrótce i na te obszary. Planowanie urbanistyczne jest więc jedną z najpilniejszych potrzeb.

70

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Nie trudno sobie wyobrazić jak wrośnie ruch samochodowy w centrum Rzeszowa po ukończeniu będących w budowie inwestycji. Swego czasu odrzucono ideę budowy linii szybkiego tramwaju. Teraz uratowało by nas tylko metro. Albo całkowite wyłączenie ruchu samochodowego ze ścisłego centrum, budowa parkingów na obrzeżach i koncentrycznie poprowadzone ciągów komunikacji publicznej, ciągów pieszych i ścieżek rowerowych. Wracając do głównego tematu - plan miejscowy dla zabytkowego centrum z zapisami uwzględniającymi pryncypia ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego dałby narzędzie dla władz budowlanych oraz konserwatora zabytków. Byłby też jasnym wyznacznikiem działalności inwestycyjnej. Musimy wszystkimi dostępnymi kanałami docierać do władz miejskich, by wreszcie poważnie zajęły się tym problemem. Może jeszcze nie jest za późno ???

71

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Wszelkimi kanałami piszesz Adamie... Może TWINN to właśnie jeden z nich...? Ale niestety znając betonowatość prezydenta boję się, że internetowa interwencja na wiele się nie zda... Przecież udowodnił nie raz, że ma wszystkich tam, gdzie wszyscy wiemy... smile Może zostaje tylko społeczna krucjata i zajazd ratusza...?

72

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Nasza propozycja zabudowy przy Placu Garncarskim jest  tutaj:
http://www.mwmarchitekci.pl/projects.php?pid=41

73

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Widoczny na drugim zdjęciu wieżowiec przy ulicy Targowej, to budowla zrealizowana według pomysłu z lat 60. XX w ,dającego się ująć w słowach: burzymy wszystko od brzegów Wisłoka( Stary Cmentarz),środek miast (całą starówkę) , ulice Matejki,ulicę Kościuszki i kończymy to wszystko budową parku. Miało pozostać,ze Starego Cmentarza - pomnik Powstańców z placem zabaw,boiskami do gier zespołowych , z rynku - ratusz i z placu farnego - kościół .Dwa rzędy wieżowców na osi wschód - zachód miały tworzyć socjalistyczną stolicę nowo powstałego województwa.Na szczęście do tego nie doszło, głos rozsądku wziął górę,KILKU ODWAŻNYCH  POWIEDZIAŁO NIE - wierzę,że i tym razem też tak będzie.

74

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Witamy Wieśka. Szkoda, że zostałeś pokonany przez Telesfora, ale mam nadzieję, że w następnych  wyborach zastartujesz? Jak jest z finansami ( zadłużenie) miasta, orientujesz się?

75

Odp: Czy powstanie wieżowiec na starówce?

Co to jest? Atak alkaidy na twinn w dziesiatą rocznicę ataku na wtc?