1

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.

2

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Bardzo mnie ciekawi jak pan Kokoszka chce tam uzyskać pozwolenie na budowę dla takiego obiektu, skoro inwestor jest zobowiązany w najbliższym czasie postawić tam parking wielopoziomowy. Inaczej może nawet pożegnać się z działką.

3

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Biorąc pod uwagę sytuację prawną nabycia działki przez developera, to słowa projektanta rozumiem tak, że najpierw zostanie wybudowany parking na 200 samochodów, a po jego odbiorze przez nadzór budowlany, zostanie on nadbudowany o resztę obiektu. Prawnie jest to możliwe i chyba jest to jedyny sposób wypełnienia umowy z miastem i jednocześnie powstania budynku komercyjnego.

4

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Czy Kokoszka ma zamiar zaprojektować coś w stylu Polfy. Będzie wysokie i nowoczesne. Jakoś nie wisdżę tego w śródmiesciu.

5

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Ciekawy jestem wizualizacji... Mam jednak obawę, jak wpisze się w tamtą rzeczywistość? Kokoszka to dobry architekt, myślę że pracuje nad czymś ciekawym.... Może jakieś pomieszanie stylów? Albo coś zupełnie "nowego"?

6

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Bardzo bym się zdziwił gdyby Kokoszka miał mieszać style. To bardzo trudne miejsce i tym samym trudny projekt. Bardzo mnie ciekawi co z tego wyjdzie. Oby tylko nie zaproponował czegoś podobnego do nowego urzędu miejskiego. On może mieć skłonność do ślepego modernizmu, a tacy twórcy są nieobliczalni w przestrzeni.

7

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

\"Może jakieś pomieszanie stylów?\"

Ale głupoty wypisujesz! Mieszanie stylów?!  To ma być dobra architektura, a nie jakiś p...y picasso:/  Pewnie skończy się jak zwykle, postawią jakiegoś gniota i będzie straszył...

8

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Główne założenie projektowe które zrobił projektant jest bardzo obiecujące. Wyburzyć wysłużona skorupę i zagospodarować na nowo całą przestrzeń. Rzut budynku wobec otaczającej zabudowy także dobrze wygląda. Już teraz widać, ze ten kawałek miasta jest szansa zrobić inteligentnie.

9

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Nie fascynujcie się tak. Jak na razie to ja widzę plany przeogromnej bryły. Porównanie do kościoła farnego może być zawodne. Przy 10 piętrach (około) równie dobrze może to wygląda jak olbrzymi silos cementowni. Wolę poczekać na widoki budynku. I to nie na kolorowych oszukanych planszach ale wpasowanych w zdjęcia z natury! Tak jak będziemy to potem sami oglądać!

10

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Może i założenia dobre ale kto zaplaci za nowe mieszkania dla lokatorów. I czy oni w ogóle będą chcieli wyprowadzić się gdzie indziej. Plany projektowe widać już bardzo zaawansowane, a umocowanie prawne inwestycji bardzo wątpliwe. No ale dziura Barana powstaje od ponad 10 lat, może i tu tak będzie? A jeszcze jak okaże się że zaproponowana architektura to jakiś potwór?... Już nic nie powiem.

11

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Mocny Marek napisał/a:

... No ale dziura Barana powstaje od ponad 10 lat, może i tu tak będzie? A ...

Przesadzasz trochę - budowa zaczęła się chyba w 20007 roku
nie liczę oczywiście czasu posiadania tej działki przez Barana, który nic nie robił ale ludzi skasował ;-)

12

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Ja też mam obawy o aż taką wysokość budynku. Całe szczęście jest on nieco cofnięty za placem garncarskim i będzie stał kilka metrów niżej. Nie wiem czy to wystarczy. Tak czy siak zanosi się na bardzo gorącą dyskusję społeczną.

13

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Tylko nie szukajcie dziury w całym. Ktoś chce zainwestować własne pieniądze i stworzyć inwestycję, dać miejsca pracy. Tylko się trzeba cieszyć.

14

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Staszek Kokoszka jest jednym z bardziej doświadczonych naszych rzeszowskich architektów. Nie chcę tu wymieniać wszystkich jego realizacji, bo nie chodzi tu o wystawianie laurki. Jeśli są w Rzeszowie ludzie, którzy potrafią dobrze zaprojektować miejsce przy placu garncarskim, to myślę że on się do tych ludzi zalicza. Bardzo duże doświadczenie Staszka ma też i jedno obciążenie. Wychował się w środowisku architektury modernistycznej, a ona nie ma najlepszych recept na zabudowywanie kwartałów staromiejskich. Z uwaga przeczytałem wypowiedzi Staszka i widzę w nich pewną nadzieje ale wszystko okaże się jak zobaczymy wizualizacje. Gdyby tego dokonał, przywróciłby mi wiarę w starą gwardię architektury. Młoda gwardia, jak pokazują niektóre rzeszowskie realizacje to najczęściej, wstyd powiedzieć - kompletne nieuki.

15

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Mel, jak zwykle idziesz na skróty. Konkurs na "koszmar miasta" udowodnił do czego wiedzie architektura, która powstaje bez publicznej dyskusji i bez świadomych inwestorów. Nie wiem jak jest z inwestorem w powyższym przypadku, ale publiczna dyskusja ludzi mających coś do powiedzenia w temacie jest jak najbardziej potrzebna. Mówimy w końcu o przestrzeni publicznej, a nie o czyimś prywatnym podwórku... Choć ostatnio i za bałagan na prywatnym podwórku prawo przewiduje kary!

16

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Nie idę na skróty, tylko staram się znależć ekonomiczne uzasadnienie dla takich działań. Ktoś z boku może wymyślać cuda dla architektury jakiejś nowej inwestycji a inwestor i tak będzie mógł to wykonać tylko o tyle, o ile znajdzie się to w zasięgu jego możliwości finansowych.

17

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Ha! wyburzyli hotel Rzeszów to czemu nie mają wyburzyć obskurnej kamienicy. A co powstanie w zamian to "insza inszość". Mam nadzieję, że prezydent i radni zanim podejmą jakieś decyzje, wsłuchają się najpierw w tok dyskusji nad nową zabudową.

18

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Opisana inwestycja jest mało realna. Nawet nie przez kontrowersyjną, przerażająca wysokość i być może wygląd (choć sprawa wyglądu to może tylko wyraz mojego braku wiary w pokorę architekta).  Przede wszystkim inwestor nie posiada wszystkich działek. Mówię tu o przede wszystkim o działce z kamienicą która należy do miasta. Jak inwestor chciałby wejść w jej posiadanie? Miasto zorganizuje przetarg? Do tego, z tego co mówił dyrektor miejskiego biura nieruchomości na radzie miasta, to jeszcze bardziej skomplikowana sprawa jest z działką zaraz za tą kamienicą. Toczy sie skomplikowane postępowanie sadowe i miasto dopiero być może za jakiś czas będzie posiadało tą działkę od skarbu państwa. I co? Będzie kolejny przetarg. Reasumując to cały opis inwestycji może jeszcze długo być tylko na papierze.

19

Odp: Czy wysoki budynek wpasuje się w stare miasto?

Zapytam sie niesmiało. A co z parkingiem wielopoziomowym, który miała stanac na tej działce?