1

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.

2

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Ten nasz lokalny przykład to potwierdzenie tezy, że w dziedzinie dbałości o pamiątki kultury materialnej i dziedzictwa narodowego – jesteśmy społeczeństwem wybitnym! I mam tutaj na uwadze spojrzenie w dość szerokim spektrum: bo chodzi o zabytki sztuki (w tym głównie: architektury) jak i np. techniki.
A w Rzeszowie przykładów jest szczególna ilość, że wymienię tylko te najbardziej spektakularne: stara lokomotywownia w ruinie, zabytkowe urządzenia obsługi – złomowane, oryginalna wieża ciśnień wraz z całym tzw. „szlakiem wodnym” od ujęcia wody na Wisłoku, przez filtry i stacje pomp po żurawie – w agonii, Zamek – zamiast placówkę kultury i sztuki, enklawę historii miasta i regionu – siedzibę sądu stanowi. No i właśnie ta wyjątkowa PEREŁKA na os. 1000 Lecia: pałac i park który MÓGŁBY być nie lada atrakcją miasta i miejsca. Żal za tyłek ściska i serce się kraje gdy oglądać przychodzi ten rozpad. To wręcz wiwisekcja na żywym organizmie, z duszą. A ponoć stare, góralskie prawo, którego uczono każdego Harnasia mówi, że „syćko co zyje ma równe prawa”.
I jeszcze ten paradoks: w parku MIEJSKIM, zatem dostępnym dla wszystkich, mogą przebywać ludzie, np. spacerujące matki z dziećmi, w towarzystwie kuracjuszy szpitala, podobno: gruźliczego. Coś mi tu zgrzyta.
A podobno jest wola zarządzających szpitalem aby przenieść placówkę! Komu tedy zależy aby było tak jak jest?

3

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

To jest właśnie nasz Rzeszów. Nowe mury pną się do góry, zwykle są to odmalowane kamienice nowobogackich Ryśków lub bloki socjalne dla klamkujących w ratuszu. Natomiast o pamiątkowych dawnych rezydencjach nikt nie chce pamiętać. Czegóż się spodziewać po tak zaściankowych władzach miejskich i wojewódzkich. Żal tylko takich obiektów jak ten i pałac Chłapowskich na Słocinie.

4

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Popieram Shepard - niestety, to nie tylko przypadłość Rzeszowa ale i całej Polski. W naszym kraju, jest bodaj najwięcej zachowanych w gorszym lub lepszym stanie zabytków. Niestety nikt obecnie nie dba o to, by tak pozostało. Z roku na rok, a wręcz można liczyć w miesiącach ubywa ich. Staramy się za wszelką cenę dorównać miastom europejskim, ale w przeciwieństwie do nas, oni doceniają swoją przeszłość.

5

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Poza tym wiedzą dobrze, że z przeszłości można całkiem nieźle utrzymywać się teraz i w przyszłości. Tam gdzie zachowało się choć jedno pomieszczenie historyczne. Zaraz odnawiają, zamawiają mebelki w stylu epoki i zabytek żyje... Są turyści, jest kasa. Tylko w naszej Polsce, to się nie opłaca.

6

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

A wiecie jaki jeszcze pomysł poddała pani od zieleni i kwiatków na spotkaniu z mieszkańcami...? Otóż gwałtem chcą tam wcisnąć plac zabaw - w tej części pod oknami szpitala miejskiego... Na protesty mieszkańców, że przecież jest duży ładny plac przy ul. Podchorążych pani W-D powiedziała, że tak się u nas robi... Czyli nie ważne, że zbędne, ważne że tak się robi... U nas... smile

A tak przy okazji mam zagwozdkę... W parku dokonano nowych nasadzeń młodych drzew... I wszystko cacy... Tylko nie wiem w jakim celu napchano ich między stare drzewa tak gęsto, że nie ma szans by:
a. przetrwały nowe
b. przetrwały stare

Za którą opcją jesteście...? Ja się obawiam, że to zmierza do likwidacji starodrzewu... No, ale może się mylę..

7

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Czy ktoś wie co się dzieje z dworkiem na Słocinie?

8

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Z dworkiem na Słocinie nic się nie dzieje i w tym cały problem. Odkąd Kościół przejął zabytek, próbuje zdobyć jakieś środki na remont. A potrzeba ich pewnie kilka ładnych milionów. Moim zdaniem kuria wkopała się w poważne kłopoty. Zbyt łatwo uwierzyła różnym podpowiadaczom, że do spółki z miastem i pieniędzmi z UE uda się szybko doprowadzić budynek do użytku. Myślę, że z każdym rokiem rozsypujący się dwór będzie smutnym świadectwem tego co w Rzeszowie się dzieje.

9

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Szkoda tych miejsc. Naprawdę mogłyby być perełkami Rzeszowa. A tak w nawiązaniu do jednego z podlizanych postów z innego wątku: jak Ferenc taki cudotwórca, to czemu daje niszczeć zabytkom? Hę?

10

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

> jak Ferenc taki cudotwórca, to czemu daje niszczeć zabytkom?

I po co ten sarkazm? A jak wyglądał rzeszów jeszcze parę lat temu? Sami publikujecie zdjęcia z tamtych czasów; można porównac jak kiedyś wyglądały ulice i budynki a jak dziś; tylko ślepy nie zauważyłby różnicy. lamentujcie dalej.

11

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

To, że jest czysto to żadna zasługa... To obowiązek gospodarzy miasta... Więc nie ma co medalu dawać... A co do pałacu Jędrzejowicza... Wiem, że konserwator zabytków posiada fundusze na ratowanie tego zabytku [przynajmniej tam mi powiedział osobiście]... Tylko dlaczego jakoś władza miasta nie kwapi się by naprawdę wykorzystać tę możliwość...? Nawet gdyby trzeba coś dorzucić, bo nie jestem dzieckiem i wiem, że renowacja takich obiektów to są potężne koszty... Na durne kładki, dziwne pomysły, filmy nie związane z miastem itp. to kasa jest... A tutaj gdy idzie o rdzennie rzeszowski zabytek to nie ma... Lepiej żeby zniszczał do końca... Ciekawe czy ktokolwiek z tej nadętej ekipy był tam i widział co się z pałacem dzieje... Wyburzyć mur i postawić kilka ławek to nie jest wyczyn bohaterski... Jeśli Pan Ferenc uratuje ten zabytek, sama napisze na Jego cześć hymn pochwalny... I to wierszem...

12

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

o boszsze. Miasto rozwija się, potrzebuje nowych dróg i budynków, rozwiązań komunikacyjnych; ludzie chcą wygodnie mieszkać i jeździć, spędzać miło czas - i nic na to nie poradzicie, że wybierają galerie handlowe. do pałacyków i starych parków nikt nie przyjdzie; to wybór społeczeństwa i zdaje się że rządzący miastem własnie to rozumieją. i narzekajcie dalej - wiem co zaraz napisze jagienka: i tak nic to nie zmieni, a za jakiś czas sami zobaczycie ile ludzie będzie szturmować nowo otwarte Millenium Hall. Jak ktoś chce na zamek - niech jedzie do Krakowa.

13

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

No to napiszę: jedno drugiemu nie przeszkadza... Można iść z duchem nowoczesności i równocześnie ratować zabytki... Gdzie ja napisałam, żeby nie rozwijać miasta..? I żeby choć jeden [SŁOWNIE:JEDEN!!!!] pomysł ekipy rządzącej miał sens! Czy ta kładka jest rozwijającą miasto..? Nie... A tyle pieniędzy na tego knota się przeznacza... I jeszcze coś... Władza jest też od tego, by kształtować gusta społeczeństwa a nie tylko iść na łatwiznę... Właśnie dobry gospodarz potrafi pogodzić te rzeczy a nie promować jednego słusznego inwestora i wymyślać udziwnienia nikomu nie potrzebne... I co...? Zgadłeś, że to chciałam napisać, jasnowidzu...?
I widać jakiś równo płytki w myśleniu, po tym coś o Krakowie napisał... Bo ja mieszkam w Rzeszowie i chcę nie tylko cieszyć się nową drogą ale i uratowanym miejscem związanym z historią tego miasta... Kumasz lizusku...?

14

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

"gosc> ... i tak nic to nie zmieni, a za jakiś czas sami zobaczycie ile ludzie będzie szturmować nowo otwarte Millenium Hall. Jak ktoś chce na zamek - niech jedzie do Krakowa."

Millenium będą szturmować, bo miasto nic ciekawszego nie ma dla swoich mieszkańców, więc atrakcje zapewniają prywatni inwestorzy.
A niby dlaczego RZESZOWIANIE mają jechać do Krakowa, skoro Rzeszów ma swoje zabytki? Tak jak Kraków na nich zarabia, Rzeszów też może. Trzeba tylko myślących ludzi w ratuszu i województwie.

15

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Ty  „gosc” jużprzesadziłeś. Wcale nie twierdzę, że twoim idolem powinno się straszyć dzieci ale nie przypisuj mu zasług w powstaniu wszystkiego w Rzeszowie w ostatnich latach. Nie bądź śmieszny. Politechnika to politechnika, prywatne kamienice to prywatne kamienice, galerie to galerie, spółdzielcze bloki to spółdzielcze bloki. PIRAMIDY też zostały zbudowane przez kogoś innego.
A poza tym - gosc, gość i Gość, zacznijcie się numerować, bo już się w waz k... gubię.

16

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Nie lubię pozycjonowania. Ale fakt, gości tu u Was dostatek:) A ten, co się nie może zdecydować czy jest gosc czy gość, to dziś już przegiął z tym uwielbieniem dla Ferenca. Może gosciu jesteś z tej "szumnej" ekipy?

17

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

I jeszcze jedno słowo do "gosca". Odwiedzanie galerii i odwiedzanie zabytków wynikają z dwóch zupełnie innych pragnień. I jedno drugiego nie wyklucza. Ja, gdy bywam w Krakowie też odwiedzam i Krakowską i Wawel. I bywam też na rynku. Nie próbujmy zastępować jednego drugim. Rzeszów to co prawda prowincja ale ludzie nie są tu tak głupi żeby wystarczały im same galerie. Po prostu władzom brak ambicji i nie maja pomysłu na zabytki. Najlepszym przykładem dwór w Słocinie, który przekazano księżulom co nie wiedzą co z tym począć.

18

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Zamieszczony materiał bardzo dobry, trzeba analizować co możemy jeszcze uchronić dla siebie i dla tych co po nas.. Szpital jest wojewódzki i naprawdę już czas, by doczekał się nowego zgodnego ze swoją funkcją nowoczesnego obiektu, zapewne nie tak wielkiego i to wybudowanego w pobliżu. Pozostanie po takim rozwiązaniu, odpowiedź o przeznaczenie- nowej funkcji pałacu ..... Proszę szanowną redakcję o tekst, jeśli to możliwe o zabytkowej rozwalinie, jaką jest KORDEGARDA pod Kasztanami. Osobiście widziałem plany jej rewitalizacji jeszcze z lat 80 XX w. przygotowane przez Polski Związek Motorowy - dziś jest już własnością innego podmiotu i ... straszy. Była by to piękna architektoniczna perełka, taka miniaturka-  , dla rzeszowian i odwiedzających nasze miasto. Patrz plan Widemanna, na którym jest ich dwie.

19

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

W tym jest właśnie problem Panie Wiesławie: kiedyś było ich dwie i były czytelne w przestrzeni jako "brama" do ogrodu przed pałacem Lubomirskich. Dziś zupełnie się tego nie czyta, nawet gdyby tą jedną rewitalizować. Nie wspominając już o tym, że prywatny właściciel zupełnie nie widzi powodu, żeby wydawać na nią pieniądze. Sytuacja wygląda więc na patową.

20

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Może gdyby uzyskać jakieś prawa do terenu i np. odtworzyć w rysunku posadzki zarys drugiej kordegardy?... Wtedy byłby jakiś efekt. Ale to wszystko marzenia.

21

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

> Może gosciu jesteś z tej "szumnej" ekipy?

tylko że "szumny" kojarzy mi się z inną ekipą niż prezydent Ferenc. ale może się mylę. gdybajcie sobie dalej i zajmujcie gadaniem; co by tu można zrobić gdyby coś tam; za ten czas inni będą robić a wy tylko krytykować. jak pan Walat jest taki mądry, to dlaczego taki mierny wynik w wyborach? pikniki, muzea i centrum nauki; pan shepard nie potrafił utrzymać się na antenie a chciałby budować w rzeszowie Kopernika! zejdźcie na ziemię, to wszyscy odetchniemy z ulgą.

22

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Oddychać z ulgą to się będzie jak w ratuszu nastąpi zmiana warty. Gdybyś znał nadęty gostku kulisy pewnych spraw odnośnie choćby Pana Sheparda, to byś cicho siedział. Niestety wszędzie pierwsze skrzypce gra nieudolna polityka oraz znajomości z królikiem i stąd takie a nie inne posunięcia. Gdyby program, o którym tak z pogardą piszesz był taki kiepski, nie miałby patronatu MEN. Poczytaj komu się takowy przyznaje i wtedy się wypowiadaj.
I wiesz. My na zmieni zostaniemy a Was to by pasowało gdzieś w galaktykę wystrzelić, tylko nie za blisko bo wrócicie. Marnotrawcy.

23

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

I temat zabytków się tradycyjnie rozmydlił. I tu i gdzie indziej. Jak na forum Gazety... :-( Rzygać się chce.

S.

P.S. W. Walat powinien jeszcze raz powalczyć o fotel. Tylko ze starannie przygotowaną strategią i pomysłem. Tak uważam. Uważam też, że jest duże grono mieszkańców, którzy poparliby tę kandydaturę.

24

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

Na spotkaniu z mieszkańcami dyrektor szpitala miejskiego, Pan doktor Czerwiński, wspominał o tym, iż w Górnie miał powstać obiekt, w którym miałby znaleźć miejsce szpital przeciwgruźliczy... Jak to wygląda dziś - nie wiem... Może ktoś z Was ma jakieś informacje na ten temat...
A co do ewentualnej funkcji odzyskanego pałacu... Parę lat temu trafiłam na pomysł, że można by tam umieścić np. Pałac Ślubów... Gdyby uporządkować park byłoby to niezłe miejsce z plenerem fotograficznym dla młodych par... Może wtedy nie trzeba by jeździć do Łańcuta... A gdyby tak jeszcze zapewnić jedną z sal w pałacu na taki cel...?

25

Odp: Czy kolejny rzeszowski zabytek popadnie w ruinę?

" P.S. W. Walat powinien jeszcze raz powalczyć o fotel. Tylko ze starannie przygotowaną strategią i pomysłem. Tak uważam."

Na chwilę obecną nie jestem już taki pewien tego, com napisał...
Panie Wiesławie, jakim cudem? Z oszołomstwem i badziewiarstwem typu Dzieszko??? Zawodowym DYREKTOREM i specjalistą od "bycia PRZECIW"??? Szczekaczem zza krzaka Jaworskiego???


Cel szczytny, ale KOMPANIJA!
Nic o tem... sad

S.