Odp: Kamil Sipowicz czyli z życia pasożyta
Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.
$ip = ''; if (isset($_SERVER['HTTP_X_FORWARDED_FOR'])){ $ip = $_SERVER['HTTP_X_FORWARDED_FOR']; } else { $ip=$_SERVER["REMOTE_ADDR"]; } ?>
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.
To już się nie kolegujemy tak z postępowymi wolnymi konopiami????
Jak go tak posłuchać ze zrozumieniem, to nawet dobrze gada (choć zdarzają się odloty ). Z jednym się zgodzę, nieważne czy chodzi o alkohol czy marychę, wszystko zaczyna się w domu. Nikt nie ochroni dziecka przed popełnieniem życiowych błędów. Jak w porę uświadomi się dziecko, pewne skutki jego błędnych decyzji będą mniej bolesne.
Masz rację Nick, że wszystko zaczyna się w domu. Ale można to pociągnąć dalej i powiedzieć, że wszystko kończy się potem na ulicy lub w środowisku. Jaki z tego wniosek? Że jeśli rodzice zadbają o dobre wychowanie dzieci, to zakazy prawne w państwie przestaną być potrzebne?
Bzdura totalna! Jak dla mnie marihuana to narkotyk. Można się od niego uzależnić, powiem więcej wielu narkomanów od niego zaczyna. Mało który człowiek ma silną wolę, a jak drzwi się uchyli to jaki problem je pchnąć i otworzą się całkiem.
O czym mowa? Jakie wychowanie...? Dziś dzieci się chowa nie wychowuje, a to duża różnica. Jak dziecko, któremu nigdy niczego się nie odmawia lub odmawia się wszystkiego, samo będzie w stanie na kolejnych etapach dorastania podejmować właściwe decyzje. To są pewne skrajności, albo dajemy im wszystko albo nic. Mało jest w dzisiejszych czasach rodziców świadomych, a co za tym idzie świadomych dzieci. Może i Sipowicz ma rację, co do edukowania i formalnego ograniczania używek ale... to kropla w morzu. Powiem słowami Sipowicza, jak mantrę trzeba od najmłodszych lat uczulać dziecko, by gdy przyjdzie dokonać mu wyboru robił to z pełną świadomością konsekwencji osobistych i dla jego otoczenia.
"Jeśli ktoś chce sam sobie robić krzywdę to należy mu na to pozwolić"
Tak ?????
A gdzie odpowiedzialność za bliskich, przyjaciół i zwykłych bliźnich panie Sipowicz?
Na końcu tej rozmowy pada bodaj najważniejsze stwierdzenie i całkowicie się zgadzam. W ludziach brak empatii. Może właśnie ta źle pojęta wolność doprowadziła do tego? Wraz z dobrym i świadomym wychowaniem dzieci, powinno iść wychowywanie dzieci w poczuciu odpowiedzialności za słowa i czyny jakie wykonujemy w kierunku innych. Nie pod hasłem "po trupach do celu".
Joanno, problem wolności jest głębszy i ma podłoże w socjologii cywilizacji. Jeden z badaczy różnych cywilizacji, Feliks Koneczny postawił na gruncie swoich obserwacji tezę, że w zdrowo funkcjonującym społeczeństwie ludzie mogą żyć tylko w oparciu o jeden wzorzec zachowań moralnych (on użył sformułowania, że człowiek może być cywilizowany tylko na jeden sposób). Jeśli obowiązujacych wzorców moralnych jest kilka (choćby dwa konkurujące ze sobą), a tak mamy w przypadku rozumienia wolności w Polsce, to społeczeństwo takie przeżywa wewnętrzny kryzys w sposobie funkcjonowania. Koneczny był pesymistą i twierdził dalej, że dłuższy stan dualizmu wartości prowadzi takie społeczeństwo do regresu i upadku.
Sipowicz chce żeby jego trylogia zastąpiła w szkołach przestarzałą jakoby trylogię Sienkiewicza.
Zarozumiałożść i pycha z jaką dawno się nie spotkałem. Instruktaż obsługi paranarkotyków miałby być ikona polskiej literatury. Broń panie Boże kolejne pokolenia młodych Polaków przed takimi pomysłami.
Świat dookoła nas marnieje. Wszystko jest coraz gorszej jakości. Gorsza rozrywka, gorsze autorytety, gorsi bohaterowie życia społecznego. Więc i kultura musi być gorsza. Oby tak się nie stało, ale literackie ambicje Sipowicza do ustanowienia nowych lektur szkolnych to taki znak czasu. Z żalem zauważam, że nie ma już czegoś takiego jak kultura oficjalna. Taka przez duże "K", ukazująca wartości. Dlatego teraz o wiele większa jest odpowiedzialność samych ludzi za to jak kształtują swoją świadomość i kulturę. Proszę, aby Twinn zwrócił uwagę na to, co przekazuje swoim czytelnikom.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź