1

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.

2

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

przyglądając się zamieszczonym zdjęciom, teraz dopiero uświadomiłem sobie, że naprawdę duży udział w \"kiczowatości\" prezentowanych straszydeł mają same reklamy, umieszczane byle gdzie i byle jak, bez smaku a co najważniejsze: kontroli. Może to jest temat na inną, ważną dyskusję o przestrzeni miejskiej? reklamy wizulane!!! Żyjemy w czasach gdy budynki przejęły funkcję słupów ogłoszeniowych, oblepionych kolorowym świństwem, nad którym nie panują ani architekci ani graficy.

3

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Chylę czoło przed zespołem twinn. No to zamieszaliście w środowisku, już trochę na ten temat słyszałem. Niektórym wydawało się, ze tylko będą wystawiali faktury a za efekty nikt ich nie rozliczy. Nie chcę być złośliwy (etyka) więc poczekam z opiniami aż pojawią się pełne opisy i nazwiska projektantów. Wreszcie zabrzmiała jakaś dyskusja, którą można nazwać publiczną smile

4

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

W ostatnim tygodniu trochę podróżowałem ii zauważyłem ciekawą rzecz. Właściwie wszędzie można spotkać coś ohydnego. i w kraju i za granicą. Różnica z Rzeszowem jest taka, że gdzie indziej potworki to raczej małe, tanie obiekty. Duże budynki są różne ale nigdzie nie zauważyłem tak spie....nych budynków jak w Rzeszowie. Czy tu nie ma dobrych architektów albo czy gust na podkarpaciu jest aż tak prowincjonalny?

5

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Czy ten facet zdurniał, że w takim pałacyku zorganizował sobie warsztat samochodowy? Budynek wygląda na zabytkowy a właściciel robi tu śmierdzącą wymianę opon. Proponuję, żeby na piętrze urządzi teraz przytulny hotelik i SPA smile

6

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Miastowy ma rację. Nachalne reklamy zabijają architekturę. widać to dokładnie na budynku autorstwa Tomasza Orłowskiego, gdzie na życzenie inwestora zrobił wielką ścianę płaczu do wieszania reklam. Wygląda to tak, jakby architekt za dużo zajmował się upiększaniem i malowaniem bloków na Nowym Mieście bo tu zastosowana jest identyczna wrażliwość kompozycji ściany. Ten przykład pokazuje jakie są skutki gdy młodzi architekci imają się dobrze płatnych zleceń a potem zwyczajnie prostytuują się dla inwestora.

7

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

A co do budynku na podkarpackiej to warsztat ten jeszcze niedawno był wielką bezstylową budą. Dopiero ostatnio właściciel ubrał go w te wszystkie historyzujące, kiczowate cacka. Nie zmienia to faktu, ze funkcja i forma są tu skrajnie niezgodne.

8

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

S.H. napisał/a:

Ten przykład pokazuje jakie są skutki gdy młodzi architekci imają się dobrze płatnych zleceń a potem zwyczajnie prostytuują się dla inwestora.

Kol. Iwona Matlingiewicz niestety nie ma racji mówiąc o tym, że najważniejsza jest forma budynku.Od wielu lat stowarzyszenia architektów brytyjskich (RIBA) i amerykańskich (AIA) publikuja różnej maści zestawienia opisujące naszą profesję. Między wieloma innymi jest też zestawienie problemów, które maja priorytetowe znaczenia dla inwestora. Pierwsze dwa miejsca to utrzymanie budżetu inwestycji i terminu realizacji. Jakość architektury jest gdzieś pod koniec pierwszej dziesiątki.
Aby w USA uzyskać tytuł architekta, oprócz wykształcenia i praktyki trzeba zdać kilka bardzo trudnych egzaminów, zaliczając bloki tematyczne takie jak: Relacje z Klientem, Zarządzanie Projektem i zespołem projektowym, Kontrola kosztów. Przygotowanie umów itp. Tak zdobyty tytuł architekta (nie mylić z uprawnieniami) jest gwarancją prawdziwego profesjonalizmu. Sam podręcznik profesjonalnej praktyki architektonicznej ma ok. 1000 stron + 2 płyty CD ze wzorami umów i dokumentów związanych z prowadzeniem praktyki.
Oprócz tego ŻADEN INWESTOR PRZY ZDROWYCH ZMYSŁACH nie powierzył by dużej inwestycji małej pracowni bez doświadczenia i potencjału, tylko dlatego, że była najtańsza na rynku!
W Polsce to wszystko stoi dokładnie na glowie! Uprawnienia nadaje sie praktycznie za nic , a Cena Czyni Cuda - takie jak widać dookoła!

P.S.
Pamiętacie film Superprodukcja? Jan Machulski wypowiada tam nastepującą kwestię: "Takiego g.... to się za najgorszej komuny nie kręciło".
Z rzeszowską architektura niestety jest tak samo !

Ostatnio edytowany przez Maciej Łobos (2011-07-04 09:32:12)

9

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Jak już wspomniałem w zeszłym tygodniu, o nijakiej architekturze się nie dyskutuje. Po prostu jej się nie zauważa, stanowi rodzaj obojętnego tła. Czasem ktoś tylko słusznie skonstatuje: "jakie to smutne, bez wyrazu i nudne". Zauważamy natomiast wspaniałe i ... koszmarne dzieła. One budzą emocje, o nich się mówi. W innym miejscu (również na TWiNN-owym forum) zauważono, że "miasto innowacji" nie ma swojego symbolu, który wyróżniałby go spośród innych miast. Coraz bardziej z przerażeniem i smutkiem zauważam, że takim wyróżnikiem naszego miasta staje się totalny bezład architektoniczny, gigantomania, i nachalny KICZ. Do tej ostatniej kategorii zaliczyć trzeba warsztat przy Podkarpackiej. Jeżeli tak wyglądał projekt to winić można projektanta, jeżeli inwestor samowolnie zmienił projekt, to winny jest (poza inwestorem) kierownik budowy, który musiał złożyć nieprawdziwe oświadczenie o zrealizowaniu budynku zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę.

10

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Czy można winić inwestora za brak gustu? Może nikt mu tego nie umiał, albo co gorsza nie chciał uświadomić. Zastanawiająca jest też swoista tęsknota do "zabytkowości". Niektórzy właściciele prawdziwych zabytków nie umieją docenić wartości swojego budynku. Inni na siłę chcą taki zabytek posiadać i ... budują kiczowaty koszmarek.  Proponuję wybrać się do nowego hotelu "Imperium" na granicy Rzeszowa i Świlczy. Zobaczcie jego architekturę, a przede wszystkim wnętrza. Zastanawiający jest także podtekst całości - zgadnijcie które imperium gloryfikuje. Symbol tego imperium prezentuje się na ścianie recepcji hotelu.

11

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Wojtek napisał, że nigdzie poza Rzeszowem nie ma tylu spie...nych budynków; Maciek Łobos napisał, że w procesie projektowym Cena Czyni Cuda; Adam Sapeta natomiast przyznał, że kiczowaty koszmar to już charakterystyczny wyznacznik naszego miasta. TAKI WŁAŚNIE DZIŚ JEST RZESZÓW... Nieśmiało zapytam się: Gdzie jest SARP? Gdzie jest Izba Architektów? Gdzie w dyskusji publicznej są takie osoby jak Wojciech Fałat, Stanisław Kokoszka, Stanisław Hałabuz, Ryszard Miklas (wymieniam po kolei znane mi nazwiska architektów wygrywających konkursy). Panowie, konkursy są rzadko. Znacznie częściej buduje się w oparciu o przeciętne (w najlepszym razie) projekty przeciętnych architektów. Bez poważnej debaty o przestrzeni oni naprawdę spie... nam miasto.

12

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Po wysłuchaniu wypowiedzi pani Matlinkiewicz, rzeczywiście można odnieść wrażenie, że organizacje architektów podchodzą trochę do problemu kiczu w mieście jak do czegoś bardzo odległego. Że na marginesie można by coś tam o tym powiedzieć. A jak obserwuję naszą dyskusję to może nawet problem ten bardziej porusza zwykłych mieszkańców. No cóż. W szpitalu lekarz ma leczyć ale i śmierć pacjenta jest mu dość powszednia. Czy na tej samej zasadzie wrażliwość architektów na kicz robiony przez innych też osłabła?

13

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

"widać to dokładnie na budynku autorstwa Tomasza Orłowskiego". sad Zatem tak jak pisałem: facet powinien albo honorowo oddać dyplom, albo otrzymać zakaz projektowania czegokolwiek, co mogłoby spieprzyć przestrzeń miejską (to tak jak "niesfornemu" kierowcy zatrzymuje się prawo jazdy - aby nikogo nie krzywdził)! Orłowski POKAZAŁ co potrafi, a to co POKAZAŁ, nie kwalifikuje go nawet do wykonania projektu BUDKI z PIWEM w Zimbabwe!
To jest zwyczajne kaleczenie przestrzeni i obrażanie uczuć tych wszystkich, którzy mają poczucie eststyki i piękna. Architektura to niezwykle odpowiedzialna dziedzina sztuki, jeśli ktoś tego nie rozumie - WYNOCHA! Osobiście nie chciałbym oglądać takich kloców jak rzeszowskie popisy panów Uherków, Orłowskich i innych - tak jak nie zdecydowałbym się na poddanie się leczeniu u konowała, który nie ma pojęcia o sztuce i rzemiośle.

Tylko, co z tego? Kasa, kasa, kasa! To ludziom rozum odbiera - a przestrzeni - dodaje knotów. Dziś kiedy spaceruję ulicą Piłsudskiego albo Rejtana, mdli mnie i razi ten trójwymiarowy kociokwik: przedziwna mieszanina klocków ze szkła, plastiku i reklam. Znoszę to tym gorzej, im bardziej uświadamiam sobie, że to już zostanie tak NA ZAWSZE! Dzięki panowie "architekci". Przykro mi o tym mówić, ale jesteście niestety niedouczonymi amatorami. Wasze DZIEŁA sławić Was będą. Amen.

14

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

"Bez poważnej debaty o przestrzeni oni naprawdę spie... nam miasto."

Z całym szacunkiem: ONI JUŻ SPIE... NAM MIASTO! sad

15

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

W sprawie Tomasza Orłowskiego to nieco się Shepard mylisz. Problem nie jest w tym, że nie umie. Ja wiem, że umie bo widziałem. Problem w tym, że myśląc o zadowoleniu klienta zapomina że powinien zadowalać też innych odbiorców architektury. Ale klient płaci a postronni odbiorcy nie. Wiec praktyczniej jest mu schować etykę zawodową do kieszeni. Cyniczne!

16

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Ty to jesteś optymistą Robin. To co piszesz o T.O. to może byłaby prawda odnosnie Marka Chrobaka (dzieła typu galeria na Słowackiego). Natomiast to co potrafi T.O. udowodnił nie wstydząc się pokazać publicznie wizualizacji na galerię przy Resovii. Mnie wydaje się, ze on po prostu tego nie rozumie.

17

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Chyba nie miejsce tu na psychoanalizę T.Orłowskiego. Patrząc na budynek przy Piłsudskiego wydaje mi się jednak, że gość jest w stanie robić ciekawą i konsekwentną architekturę. To że zgodził się w tym budynku na postawienie ściany płaczu do wieszania reklam (to chyba słowa Sheparda) świadczy, że ważniejsze dla niego jest zadowolenie inwestora niż uratowanie swojego projektu. To tak jakby lekarz z pełnym poświęceniem umierającemu pacjentowi przeszczepił serce a potem wyrwał mu w uśpieniu złote zęby.

18

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

O przepraszam. To były słowa M.H. a Shepard tylko użył podobnych jakiś tydzień temu.

19

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Szkoda, że tak niewielu ludzi z pieniędzmi ma wyrobiony gust i potrzebę tworzenia wokół siebie pięknej architektury. Tyle złego mówi się o Borgiach i Medicich ale oni pozostawili po sobie przynajmniej ponadczasowe dzieła zamawiając je u najlepszych i nie żałowali na to pieniędzy. Kto dziś pamięta jakieś ich występki. Że byli nieuczciwi, żądni władzy... Przynajmniej wiedzieli jak ją wykorzystywać. Dziś jak jeżdżę rowerem po podmiejskich osiedlach i widzę gusta ludzi którzy budują wielkie i "ozdobne" domy to tak sobie myślę, że pieniądze trafiły w nieokrzesane ręce.

20

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Mam podobne odczucia do Lize... I tak sobie myślę, że żadne pieniądze nie powinny być argumentem do sprzeniewierzenia się podstawowym zasadom estetyki... Tęsknie myślę o np. miejscowościach we Francji, gdzie nowo budowany dom ma na dzień dobry postawione wymogi - ot choćby rodzaj i kolor dachówki, wysokość budynku, czy kolor tynku... Jak to się wszystko potem pięknie komponuje... A nie to co u nas - styl jarmarczno-odpustowy...

21

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Sanger napisał/a:

Nie chcę być złośliwy (etyka) więc poczekam z opiniami aż pojawią się pełne opisy i nazwiska projektantów.

To nie jest żadna etyka, tylko zwykła zawodowa sitwa. Jezeli architekci nie chca/nie moga nic zrobić z tymi ze swego grona którzy popełniaja takie koszmarchy to niech normalni ludzie przynajmniej zaczną ich wytykac palcami!.
Poniżej lista dokonać największych rzeszowskich wirtuozów architektury:

Tomasz Orłowski:
- rozbudowa RESBUDU na rogu Asnyka i Piłsudskiego,
- Center Park przy Placu Wolności,
- Galeria Nova,
- sklep GREINPLASTU przy Al. Armii Krajowej
- koncepcja rozbudowy RESOVII

Mark Chrobak:
- Galeria Rzeszów przy ul. Słowackiego,
- Galeria Graffica
- Capital Park przy ul. Rejtana,
- rezydencja dawnego właściciela Traxu pod Sieniawą

Teraz Panowie w duecie zaprojektowali Resovia Towers.
PANIE MIEJ NAS W SWEJ OPIECE !

P.S.
Ktoś wie kto popełnił tę parterową budę na rogu Rejtana i Popiełuszki, obok Conresu?

Ostatnio edytowany przez kizia_007 (2011-07-04 22:01:01)

22

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Ja nie rozumiem jednej rzeczy - co pośród dramatycznej reszty na tej liście robi biurowiec Resbudu?

23

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Gdyby dziennikarze lokalnych gazet ( i nie tylko ) mieli w zwyczaju pisząc artykuły dot. architektury  wymieniać nazwiska ich autorów, nie mielibyśmy dzisiaj problemów z identyfikacją tych "wspaniałych dzieł ". Pisząc o nowej inwestycji architektektonicznej najczęściej wymienia się nazwisko lub nazwę inwestora, wykonawcę a autor jest zupełnie pomijany. Wymieniając tytuł książki automatycznie podaje się jego nazwisko, mówiąc o filmie pada nazwisko reżysera, itd. itp. Dlatego też bardzo proszę dziennikarzy,  którzy może śledzą tę dyskusję i w przyszłości będą pisali na temat architektury ( inwestycji, konkursów archit. ) niech wykażą się rzetelnością w wykonywaniu swojego zawodu.

24

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

A ja ZAPYTOWYWUJĘ o autora Baśni Sezamowych z Rejtana - tych koszmarnych domków wzdłuż szafy, obok skrzyżowania Rejtana z Kopisto.

25

Odp: KoszmARCH miasta - ujawnić nazwiska projektantów najbrzydszych budynków

Do Derek. Zdaje się, że te budyneczki powstały jako zabudowa szeregowa i każdy z nich ma innego projektanta. Chyba???