1

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.

2

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Biorąc pod uwagę obyczaje panujące na dworze naszego panującego, to wcale się nie dziwię, że każda inwestycja jest do przepchnięcia na podstawie wcześniej przygotowanych analiz urbanistycznych. W myśl zasady że papier wszystko przyjmie. Może należałoby ogłosić konkurs na najbardziej nieprofesjonalna analizę urbanistyczna - tak jak ogłosiliście konkurs na najgorszy budynek.

3

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Królowo Niebieska! Ta mapka mnie powaliła... I żebym nie wiem jak kombinowała w mojej pięknej główce, za nic nie mogę wymyślić, jak można w oparciu o tak stary dokument tworzyć cokolwiek...! O zabudowie przestrzennej nawet nie wspomnę...! A forumowiczka Malutka upomniała się o przedpole widokowe... Jak zobaczy tę mapę to chyba padnie... smile

4

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Zakres mapki rzeczywiście dość ciekawy. Zajrzyjcie do artykułu o konkursie na koszmARCH. Budynek na pierwszym z zamieszczonych tam zdjęć powstał właśnie na obszarze OCHRONY KONSERWATORSKIEJ. To tylko pokazuje, że ochrona ta jest dziurawa jak sito.

5

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Obawiam się że jest więcej miejsc w tej strefie, które zainwestowano ostatnio bez oglądania się na zabudowę historyczną miasta. Choćby miejsce gdzie kiedyś był Rybex przy Kilińskiego. O ile pamiętam to inwestorem był tam R P. Ten to jest mecenasem sztuki sad

6

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Wbrew pozorom w samej strefie ochronnej nie powstało ostatnio aż tak wiele strasznie kontrowersyjnych inwestycji. Problemem jest za to teren śródmieścia, który leży poza strefą. I tu jak najbardziej potrzebne jest przygotowanie planów miejscowych.

7

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Kontynuując dyskusję o problemach kształtowania krajobrazu miejskiego w centrum Rzeszowa, chcę dodać jeszcze parę słów wyjaśnienia. Autorzy komentarza wstępnego słusznie zauważyli, że ochrona konserwatorska zespołu zabytkowego w Rzeszowie opiera się na dokumencie pochodzącym sprzed z górą 40 lat. Jak na owe czasy był to dokument bardzo rewolucyjny. W tym czasie konserwator zabytków działał w oparciu o inne przepisy, z innymi problemami miał do czynienia, innye były też poglądy na to co powinno być objęte ochroną konserwatorską. Zabytki były podzielone na tzw. grupy (0, I, II, III, i IV). Do pierwszych dwóch grup zaliczano najcenniejsze (wg ówczesnych poglądów) zabytki. Te obiekty miały być za wszelką cenę zachowane, one miały pierszeństwo w przydziale środków państwowych na prace konserwatorskie, dla nich opracowwywano projekty konserwatorskie, na ich remonty można było dostać przydziały materiałów itd. Zabytki z pozostałych grup miały zdecydowanie mniejsze szanse na przetrwanie.

8

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Koszmarna architektura to jedno ale do tego dochodzą koszmarne reklamy. Często właściciel wątpliwego budynku myśli, że kolorową reklamą coś poprawi a wychodzi z gorszego jeszcze gorsze. Bywa i tak, że nie jest ważne co zostało wybudowane byle miejsca na reklamę na tym czymś było dużo... I potem mamy miasto w szlaczki, migoczące lampeczki i jarzaste napisy... Na to też powinien być jakiś przepis! Wolność wolnością ale bez przesady.

9

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Dużo łatwiej było też uzyskać zgodę na ich rozbiórkę lub przebudowę. Obiekty z 2 poł. XIX wieku i nowsze najczęściej wogóle znajdowały się poza jakąkolwiek opieką konserwatorską, nie były traktowane jako zabytkowe. Nie było też pojęcia zabytkowego krajobrazu kulturowego. Jeżeli chodzi o ochronę zespołów zabytkowych, to najczęściej obejmowano ochroną np. zespoły rezydencjonalne, zamkowe, najcenniejsze sakralne. Wpisy do rejestru zabytków z tego okresu odnosiły się przede wszystkim do konkretnych obiektów, często bez precyzyjnego określenia granic ochrony (w sensie przestrzennym i planistycznym). Ówczesny wojewódzki koserwator zabytków obejmując ochroną zabytkowy zespół w Rzeszowie dokonał niezwykle rewolucyjnego zabiegu - objął ochroną konserwatorską obszar dawnego miasta lokacyjnego -

10

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

lokacja z 1354 r. dokonana przez króla Kazimierza Wielkiego. Był to teren zabudowy mieszczańskiej wokół Rynku Starego Miasta. Dodatkowo ochroną objęto tzw. Nowe Miasto (lokacja z XVII w.), zespół synagog, oraz zespoły architektoniczno-przestrzenne: zamek, pałac letni Lubomirskich, pijarski, bernardyński, reformacki, kościoła farnego i zespół starego cmentarza rzym.-kat. z kaplicą. Stąd wynikł zakres ochrony zaznaczony na załączniku graficznym. Trzeba pamiętać, że gdyby nie upór konserwatora, który musiał pokonać wrogie stanowisko wojewódzkich władz partyjnych, nie udałoby się i tego osiągnąć. Zabudowa wokół Rynku była w tragicznym stanie technicznym, a władze partyjne chciały zrównać starówkę z ziemią i założyć na jej miejscu park i "nowoczesną" zabudowę mieszkaniową.

11

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Panie Adamie, to ca Pan napisał (zwłaszcza o kulisach powstania strefy) tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że dzisiejsze zabiegi nad ochroną krajobrazu starówki powinny uzyskać nową podstawę prawną dostosowana do współczesności. Wyjścia są dwa. Albo znacznie rozszerzyć strefę ochrony konserwatorskiej albo dążyć do szybkiego uchwalenia planów na cały teren śródmieścia. I oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety.

12

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Obecnie konserwator zabytków oczywiście działa w innych warunkach prawnych. Pomimo świadomości potrzeby szerzej ochrony konserwatorskiej obszaru centrum Rzeszowa, konieczności ochrony krajobrazu miejskiego, ma dużo trudniejsze zadania. W warunkach obecnych, gdy każdy właściciel terenu i obiektu musiałby wyrazić zgodę na objęcie jego własności ochroną konserwatorską, rozszerzenie wpisu z 1969 r. jest nie możliwe. Dlatego tak ważne jest objęcie ochroną tego obszaru poprzez sporządzenie planu miejscowego. Plan taki określi możliwości inwestycyjne, da wytyczne co do skali i formy nowej zabudowy, określi zasady i warunki na jakich dopuszczone będzie umieszczanie reklam (o czym pisze anonimowy gość powyżej) i wiele innych spraw. Cieszę się, że wreszcie część radnych (wśród nich i Robert) będzie starać się nakłonić Radę Miasta do skierowania wniosku do Prezydenta Rzeszowa w tej sprawie. Szkoda, że będzie miało to miejsce dopiero teraz, skoro mówiło się o tych problemach już od dawna.

13

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Cieszę się że dyskusja na forum jest tak żywa - nie nadążam z odpowiedziami na sugestie kierowane przez współdyskutantów. A więc myślę, że sprawy nabiorą nowego tempa. Myślę, że nie powinno się poprzestać na zasugerowaniu prezydentowi potrzeby przyspieszenia prac nad sporządzeniem planu. Rada Miasta powinna podjąć uchwałę zmuszającą Prezydenta Rzeszowa do przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego. Rada Miasta powinna oczywiście zabezpieczyć także odpowiednie środki finansowe w budżecie miasta. Ale mślę że nie powinno być z tym większego problemu, skoro znalazły się środki na plan miejscowy i stworzenie Parku Kulturowego w budżecie Jarosławia. Czy Rzeszów miałby być gorszy ? Jeżeli znajdziemy więcej sojuszników to może się uda. Byłby to spory sukces, myślę że twórców niniejszego portalu także.

14

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Niestety, taki wniosek wcale nie oznacza, że dane plany szybko powstaną. Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa, które je projektuje i uzgadnia, nie ma wpływu na to kiedy trafią one pod obrady rady miasta. To zależy przede wszystkim od prezydenta. Stąd takie debaty jak ta są nieocenione, żeby sprawa szybko ujrzała finał.

15

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Z tym zmuszaniem prezydenta to prawnie wcale nie jest taka prosta sprawa. Uchwałę apelującą do prezydenta oczywiście trzeba podjąć ale to nie tyle literalna moc uchwały co waga opinii publicznej może taka sprawę przeważyć.

16

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

To może trzeba zrobić społeczną zrzutę podpisów... I takową oddolną petycję przedłożyć prezydentowi...? Ciekawe, czy byłby jakiś oddźwięk...? A tak spytam: zdarzały się takowe przypadki już...? smile

17

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Czyli jak się nie odwrócić do d... z tyłu. Tak powiem. Bo mnie boli...

18

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

No padłam. Domyślam się, że w latach gdy powstawała były inne uwarunkowania i takie tam zależności. Ale w głowie mi się nie mieści, że nikt tego przez tyle lat nie zweryfikował!!!! Ja nie wiem jak nazwać takie haniebne zaniedbanie. Do tego prezydent z dziwnym uporem na "ynnowacye" i za chwile szlag trafi cały zabytkowy krajobraz Starego Miasta i okolic. Adamie! Masz możliwości to drzyj tego konserwatora gdzie się da i ratujcie co zostało!
I chętnie podpiszę petycję w sprawie tego nowego planu!

19

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Niestety opracowanie Planów Miejscowych nie jest lekarstwem na bałagan w przestrzeni miejskiej. Od kilku lat nie miałem w rękach dobrze napisanego planu. Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu nadaje się do zmiany. Planista w Anglii zarabia przynajmniej dwa razy tyle ile architekt. W Polsce jest odwrotnie! To skutkuje tym, że większość planów robiona jest w sposób niekompetentny. Plan dla śródmieścia jest oczywiście potrzebny, ale dużo ważniejsza jest dyskusja społeczna nad jego treścią. Jeżeli jej zabraknie to będziemy mieli do czynienia z kolejnym przykładem urzędniczej głupoty. Żaden przepis nie zastąpi zdrowego rozsądku, a z tym jakoś u nas krucho

20

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Z tą dyskusją społeczną to chyba żart? W Rzeszowie, mieście gdzie większy procent mieszkańców nie jest zainteresowany tym, co sie dzieje w mieście? A co do wątków estetycznych, to społeczeństwo polskie jest niewyedukowane. Dominuje gust gminny a la domek o elewacji wyłożonej tłuczonymi talerzami-takie dziwa kiedyś straszyły w Polsce. Teraz funkcję tłuczonego talerza pełnią reklamy rodem z horrou i radosna twórczość elewacyjno-malarska ( majtkowy, ciepły róż albo straszna pistacja!! - w kraju, gdzie świało słoneczne ma ciepły odcień!!) Makabreska. Ale, o dziwo, w naszym regionie nie jest jescze tak żle. Mazowsze - to dopiero karma dla oczu spragnionych mocnych wrażeń:-)

21

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Maćku, mnie też podoba się system w Anglii ale nie ma możliwości przeniesienia go żywcem do Polski. Jak wyobrażasz sobie negocjacje pomiędzy inwestorem, projektantem a władzami gminy? U nas, gdzie widzisz jakie są relacje z biznesem. W Anglii czy w Hiszpanii burmistrz każdej zapyziałej mieścinki dba o wizerunek nowo powstającej zabudowy. Widziałem jak społeczność małej hiszpańskiej wioski nie zgodziła się aby inwestor z innej części Europy pomalował swoją nową willę w kolorach, które były obce dla ich miejscowości. W Polsce ani władze gminne ani tym bardziej społeczność nie mają serca do takich rzeczy. Stąd jeszcze przez długi czas najskuteczniejszym instrumentem kształtowania przestrzeni będą plany przygotowywane przez urbanistów. A jeśli mówisz, że są oni słabo wykształceni... To trzeba ich prace weryfikować właśnie w dyskusji publicznej. To jedyny system, który realnie mamy.

22

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

To prawda, że w Polsce dominuje zamiłowanie do stylu mauretansko - disneyladzkiego. Problem w tym, że urbaniści przygotowujący plany miejscowe są tegoż społeczeństwa częścią. Podobnie zresztą jak spora część architektów. Gdyby tak nie było to nie trzeba by ogłaszać konkursów na gniota roku. Ten stan rzeczy skutecznie umacniają konserwatorzy zabytków wymuszając budowanie udawanych pseudozabytków, byle tylko miały dach  i szprosy w oknach. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wariant niemiecki - w pierwszej kolejności konkursy, czasem nawet klika, a dopiero po przeanalizowaniu różnych wariantów dyskusja i plan miejscowy. To oczywiście trochę trwa, ale skoro zmarnowaliśmy 20 lat to możemy jeszcze ze 2 poczekać.

23

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Po dzisiejszym posiedzeniu komisji gospodarki przestrzennej mogę tylko z większą mocą potwierdzić, że to nie urbaniści są problemem w kształtowaniu polityki przestrzennej tylko wola większości samorządu. Przekonałem co prawda komisję aby wystosować wniosek do prezydenta o sporządzenie planu miejscowego w śródmieściu. Niestety, przeciwny wnioskowi był radny Rozwoju Rzeszowa Czesław Chlebek. To mniej więcej tak, jakby członek komisji edukacji był przeciwny wnioskowi, żeby dbać o poziom nauczania w szkołach. Komisja oczywiście wniosek złoży ale żeby sytuacja na trwałe się poprawiła, potrzebny jest wzrost świadomości ludzi w samorządzie.

24

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

A kto to jest ten Chelebek? Jakaś lokalna fisza? Jak jest radnym rozwoju Rzeszowa to może na rozwoju powinno mu zależec?

25

Odp: Wieżowiec na starówce - nowe fakty!

Litości sad(( To radny z Przybyszówki. Jego koleżanka radna (nie pamiętam nazwiska) mówiła kiedyś wierszem na cześć prezydenta. Jak zauważyłem, on robi to samo tylko nie rymuje.