1

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.

2

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

No to Panie Jacku, muszę przyznać, że bardzo dobrą rozprawę Pan napisał. Jak wcześniej wyśmiewałem chwalenie się "pseudo-performancem", tak teraz uznaję, że tym kawałem pracy zrehabilitował się Pani te kilka dziurek w betonie zapewne będzie wybaczone wink ...co do walk rewolucyjnych, fakt, że małorolni chłopi podżegani byli przez komunistów. Jednak fakt jest też taki, że zabici zostali przez Policję sanacji. Przy Hitlerze i Stalinie to pikuś, ale jednak grunt naszego narodu. Na koniec wyróżnić pragnę retorycznie jeden cytat "Czy to najlepsza identyfikacja marki miasta Rzeszów, na jaką nas stać?". Pozdrawiam

3

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Głębokie, dobitne, szczere smile Prawie jak sex wink

4

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Sorry nosallo, mam na myśli esejik Hyginusa smile

5

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Panie nosallo - nie dyskutuję z faktami, i rzecz jasna nie przeczę sprawstwu aparatu sanacyjnego. Cieszę się, że w tym tekście zostałem dobrze zrozumiany.
Sanger - pozdrawiam wink

6

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Jestem pod wrażeniem tej prelekcji! Przyznam, jak dotąd nie spotkałem się z takim elaboratem na temat tego pomnika. To bardzo ważne, przy każdego rodzaju dyskusjach, nim je rozpoczniemy należy zawsze poznać historię danego zagadnienia. W tym przypadku chyba wszystko wydarzyło się odwrotnie. Dobrze się stało, że lepiej późno niż nigdy ktoś pomyślał, że może warto sięgnąć do korzeni? Gratulacje panu redaktorowi za tą lekcję historii!

7

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

"Jednak fakt jest też taki, że zabici zostali przez Policję sanacji."
Nosallo, ale przecież to byli komuniści...

8

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Cytat wyróżniony przez nosallo jest najważniejszą kwestią w całym tym zamieszaniu z pomnikiem. Myślę że szkodę pomnikowi robią ci którzy chcą go właśnie eksponować jako symbol miasta i robią z niego przedmiot zaciekłej, czasami nawet politycznej obrony. Bo to rozdrażnia tych którzy wcale takiego symbolu nie chcą. Im ciszej będzie o pomniku tym bezpieczniej będzie on sobie stał na swoim miejscu.

9

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

@Slavo, pojęcia nie masz kto tam zginął. To, że podżegani byli przez komunistów, nie znaczy, że byli komunistami w liczbie 44 chłopa... mogli po prostu z biedy i ubóstwa zacząć się buntować przeciwko władzy. Kto dziś z podobnych powodów nie protestuje? A Policja wtedy jak właśnie komuniści pod Wujkiem czy Stocznią... karabiny i dawaj. Kilku się utłucze, reszta uspokoi? Na tle historii powszechnej, zdarzenia wstrząsające i niedobrze, że zapomniane.

10

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Mój komentarz był celowo prowokujący. Oczywiście chłopi nie byli komunistami, a  jedynie w głebokiej desperacji. I to prawda że doszło do tragedii. Zresztą praworządności ekipy Piłsudskiego jak na dzisiejsze standardu nie da się obronić.
Ale jest tez druga strona tej sytuacji. Polska stała w obliczu śmiertelnego zagrożenia komunizmem od którego ledwo wybroniła się kilka lat wcześniej. Komuniści cynicznie wykorzystywali napięcia ekonomiczne aby destabilizować państwo. Reakcja rządów sanacji jest więc zrozumiała chociaż przesadzona.
W bardzo podobnej sytuacji są dzisiaj USA. Tam też przesadza się z przeciwdziałaniem terroryzmowi i w wielu przypadkach cierpią na tym niewinni. No ale społeczeństwo na tyle boi się zamachów że wprost przymyka na to oczy.

11

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Pomnik symbolem Rzeszowa? To załosne. Jak mozna powaznie mysleć o czymś takim? To mamy być jakimś prowincjonalnym skansenem socrealizmu? A moze obok doliny lotniczej ma w mieście powstać zagłebie kręcenia filmów porno? Ludzie przyzwycaili się do niego ale nazwa Wielka Cipa dokładnie wskazuje jakim sentymentem go dażą. Ten niby symbol miasta to koszmarny sen pijanego speca od budowy wizerunku. Niech miejscowe władze lepiej pomysla o budowie czegoś ponadczasowego, co będzie służyło ludziom a jednocześnie rozsławi nasze miasto. Wzsystkie dotychczasowe pomysły o ICENT albo o centrum wystawienniczym zginęły bolesną smiercią głodową. Został w zasięgu wzroku tylko pomnik. Niestety niestrawny sad sad sad

12

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

"Pomnik symbolem Rzeszowa? To załosne."
Smutne to ale taki właśnie jest fakt.

13

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Cały niemal artykuł, to pozagrobowy sukces komuny. Jak można się nabierać na komusze wypowiedzi z prasy tamtego okresu. To tak jakby dzisiaj czytać tylko GW bez czytania innych dzienników i tygodników.Nawet jakby autor przeczytał publikację z okresu PRL o tym pomniku, to napisał by zupełnie inny artykuł. Szanowny Panie Autorze, to co Pan napisał to wprowadzanie w błąd Czytelników tego forum. Wyraźny brak lektury takiego oto źródła:  Pomnik Walk Rewolucyjnych na Rzeszowszczyżnie, Rzeszów 1974, wyd.Wojewódzki Obywatelski Komitet Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa, nakład 8000, s.40 format A 5. Ile egzemplarzy się wydostało do publicznego przekazu pozostanie słodką tajemnicą tamtych czasów. Niemniej jednak to źródło trzeba znać by o pomniku piać. I to by było na tyle. Czytelnikom tego forum życzę krytycyzmu

14

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Jeden akapit z cytowanej wyżej publikacji strona 4 -
...w chwilach, gdy Ojczyzna znajdowała się w niebezpieczeństwie...chłop wykazywał głębokie przywiązanie do swego kraju. Bił Tatarów w 1624 r w Nowosielcach pod Przeworskiem broniąc swej wsi pod wodzą wójta Michała Pyrza, gromił Szwedów w 1656 w czasie potopu pod Rudnikiem, nie żałował krwi 1771 gdy konfederaci barscy prowadzili w Beskidzie walki z wojskami carskimi. Chłopi z pod Rzeszowa  wzięli udział w Powstaniu kościuszkowskim (III-XI  1794) walcząc w nim pod dowództwem Wodzickiego - pana na Tyczynie.
Mój komentarz- to w czasach komuny były też walki rewolucyjne i o takich walkach wtedy tak pisano. To dla nich też między innymi stoi ten pomnik.

15

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Tom, kierują tobą resentymenty prawdopodobnie z dzieciństwa i emocjonalne przywiązanie do pomnika a nie zdrowy rozsądek.
Cały PRL to było zwycięstwo komuny. Rewolucja jako taka to też przecież osiągnięty sukces komuny. Nie dziw się więc że nadanie symboliki pomnikowi przez komunistów to też jest ich sukces. Całe szczęcie sukcesy te skończyły się w 1989 r. Nie ma sensu teraz przerabiać ich symboli i twierdzić np. że pięcioramienna czerwona gwiazda to symbolu mądrości.
A co do chłopów w powstaniu kościuszkowskim to też nie emocjonuj się tak. Komuniści do swego rodowodu wpisali wiele patriotycznych powstań i faktów historycznych sięgając niemal do czasu faraonów. Ale nie jest to jeszcze powód żeby czcić ich rewolucję.

16

Odp: Pomnik - odsłońmy prawdziwą historię

Sanger. Ja z kolei odnoszę wrażenie, że jeśli komuś przyszło żyć w czasach PRL to  już nie był patriotą. Fakt, że komuna czepiała się wszystkiego co polskie by przetrwać po  morderstwach pierwszych lat po 1944 roku. Osobiście jestem zainteresowany prawdą o tamtych czasach, a nie  pisaniu na podstawie tylko jednych źródeł ( ocenzurowanych ) jak to uczyniono w artykule. Dziś w zasadzie poza fasadowymi zmianami, przyznasz, że nie wszystkim żyje się dobrze, a szczególnie z takim zamieszaniem specjalnie lansowanym w Polsce w polityce historycznej . Więc po co dokładać  to jednostronne spojrzenie.A co dziś się wykłada publiczności, przemilczanie Inki czy Pileckiego i wielu innych spraw. Moja wrażliwość historyczna bliska jest tej Stefana Czarneckiego zawartej w jego słowach. Jam nie z soli, ani z roli, tylko z tego co mnie boli. Sanger zdrowego rozsądku i tobie życzę. Byli, są i będą tacy którym Polska leży na sercu, a jak na razie to mamy sytuację, że okrągły siół ma coraz więcej kantów.