Odp: Dwór biskupi dostanie pieniądze
Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.
$ip = ''; if (isset($_SERVER['HTTP_X_FORWARDED_FOR'])){ $ip = $_SERVER['HTTP_X_FORWARDED_FOR']; } else { $ip=$_SERVER["REMOTE_ADDR"]; } ?>
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.
Serce się kraje, jak się na to patrzy. Czas to odrestaurować, Rzeszów będzie miał piękny obiekt. znajdzie się na wielu pocztówkach i w końcu będzie miał jakąś istotną funkcję. Zdjęcia rewelacyjne, jakie piękne kominy blankowe. Chłapowscy mieli dobre wyczucie architektoniczne - kto to projektował, czy ktoś wie coś na ten temat. Seria takich dworków na Podkarpaciu dość spora, najbliższy w Tyczynie, zdecydowanie większy, a ten angielski styl dobrze się wpisał w polski krajobraz, chociaż osobiście bardziej lubię polskie dwory i dworki.
Znajdujące się obok parku i dworu stare czworaki zostały nieźle wyremontowane i jest tam teraz restauracja. Czy nie można było podobnie postąpić z dworem. Jeśli wyremontuje go biskup to pewnie w nim zamieszka. Jaki będzie z tego pożytek dla społeczeństwa?
Gdzieś czytałem wyliczenia o ilości dworów w Polsce przed drugą wojna światową. Miało ich wtedy być ok 60 tysięcy. Pod koniec XX wielu pozostało ich 600 (!). Pokazuje to jak ważne jest zachowanie każdego ocalonego zabytku. Słocińskiemu dworowi do ruiny daleko ale zaniedbanie władz (i właścicieli) pokazuje skalę nieodpowiedzialności O tym dworze powinno zrobić sie mocny program w TV. Gratuluje twinnowi że zauwazył ten temat!
Nie zapominajmy, że wiele pięknych dworów przepadło także w latach powstania styczniowego i pierwszej wojny światowej. Mimo to dwory w Polsce przedwojennej rzeczywiście były liczone w dziesiątki tysięcy - jednak większość z nich były to prawie wiejskie chaty tyle że z frontowym gankiem. Dworów, takich jakie wpisały się w polska sztukę i kulturę jako dojrzały symbol - czyli w stylu staropolskim lub klasycystycznym było znacznie mniej. Może kilkaset. Bardzo wiele z nich przetrwało do dzisiaj. Polecam w księgarniach album (jeden z najlepszych na ten temat) Macieja Rydla pt. "Dwór - polska tożsamość".
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź