Odp: Podkarpacka szlachta zagrodowa... ale jakiej narodowości?
Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.
$ip = ''; if (isset($_SERVER['HTTP_X_FORWARDED_FOR'])){ $ip = $_SERVER['HTTP_X_FORWARDED_FOR']; } else { $ip=$_SERVER["REMOTE_ADDR"]; } ?>
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.
No to dawna szlachta będzie mogła hulać po tych drogach ile wlezie. Zwłaszcza, że jak to z ubogą szlachtą bywa nie mają terenowych suvów tylko stare golfy
Bardzo ciekawa historia. Dobrze że sięga się do takich rzeczy.
Z nazwiskami związanymi z herbem SAS można się zapoznac tutaj. Dużo...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sas_(herb_szlachecki)
Ktoś zresetował komentarz który skomentowałem. Oj nieładnie. Mój też to czeka?
Proszę nie dopatrywać się teorii spiskowej... Po prostu piszący zorientował się w swojej pomyłce i Jego wpis został "przeniesiony" do właściwego wątku... Na tym forum jeśli są usuwane jakieś posty to tylko w przypadku rażącego łamania zasad Towarzystwa...
ista na wikipedii jest strasznie długa ale obawiam się czy dotyczy w całości drobnej szlachty galicyjskiej. Władysław Łoziński w swoich badaniach tez zaproponował zbiór nazwisk tej szlachty i jest znacznie węższy:
\"W Ziemi H a l i c k i e j występują wiec: Berezowscy, Chocimirscy, Drogomireccy, Grabowieccy, Hołyńscy, Kniahiniccy, Krechowieccy, Medyńscy, Świstelniccy, Sulatyccy, Strutyńscy, Tatomiry, Uherniccy, Wołkowiccy, Żeliborscy, Żurakowscy; ...
...w ziemi L w o w s k i e j: Baliccy, Czołhańscy, Dubrowscy, Hoszowscy, Kopeccy, Łozińscy, Podwysoccy, Podlasieccy, Pletenieccy, Pohoreccy, Popiele, Przedrzymirscy, Świrscy, Semihinowscy, Srokowscy, Winniccy, Witniccy; w ziemi P r z e m y s k i e j : Baczyńscy, Bereźniccy, Bilińscy, Bojarscy, Bratkowscy, Dobrzańscy, Horodyńscy, Horodyscy, Ilniccy, Jamińscy, Jasieniccy, Jaworscy, Kolnofojscy, Koblańscy, Komarniccy, Kopystyńscy, Kryniccy, Kruszelniccy, Kulczyccy, Lityńscy, Luccy, Monastyrscy, Matkowscy, Pacławscy, Podhorodeccy, Popiele, Radylowscy, Rytarowscy, Sieleccy, Sozańscy, Smereczańscy, Stupniccy, Terleccy, Tureccy, Turiańscy, Tustanowscy, Uniatyccy, Uruscy, Winniccy, Wysoczańscy, Żeliborscy; w ziemi S a n o c k i e j : Dobrzańscy i Łozińscy."
Jedna uwaga do Saxo. Łoziński swoją listę sporządził na stan znany z XVI wieku. W następnym stuleciu rody te często rozdzielały sie na kolejne gałęzie. Tak więc jeśli dla XVI w Łoziński zidentyfikował minimum 80 nazwisk, to do XIX w. można mówić na pewno o kilkuset nazwiskach.
Mea culpa. Dokonałem w artykule skrótu myślowego i zostało mi to wytknięte przez czujnego "Aniołka" w dyskusji pod innym artykułem.
Pisząc o "prawosławiu" wyznawanym przez ludność ruską na terenach południowo-wschodnich, w tym także przez dużą część tytułowej szlachty zagrodowej, miałem na myśli ogólnie obrządek wschodni. Muszę sprostować. Dla czasów nowożytnych należy w stosunku do tej ludności mówić tylko i wyłącznie o obrządku grecko-katolickim.
W Galicji wśród ludności ruskiej wyznanie to stało się powszechne od XVII w, kiedy miejscowa cerkiew prawosławna powróciła do łączności z Rzymem. Na pocz. XX wieku na terenach tych (w zaborze austriackim) prawosławie było wręcz szczątkowe. Prawosławni masowo mieszkali dopiero od granicy zaboru rosyjskiego (Wołyń, Podole), gdzie zaborca od XVIII w. skutecznie zlikwidował Unię kościelną.
Pisząc w artykule "prawosławie" dokonałem niewybaczalnego (z formalnego punktu widzenia) skrótu myślowego, bo chodziło mi w istocie o Kościół katolicki obrządku wschodniego. Prawosławni to zupełnie coś innego (choć zewnętrznie, liturgicznie i obyczajowo bardzo podobni do greko-katolików). "Aniołkowi" dziękuje i przepraszam jednocześnie.
Bardzo​ ciekawy artykuł. Jednak protestuję przed używaniem pojęcia prawosławie w stosunku do ludność ukraińskiej- Rusinów. Byli oni obrządku greckiego w uni z Rzymem a nie prawosławnego.
Adam
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź