Odp: Czy w Polsce jest sens mówić dziś o Galicji?
Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.
$ip = ''; if (isset($_SERVER['HTTP_X_FORWARDED_FOR'])){ $ip = $_SERVER['HTTP_X_FORWARDED_FOR']; } else { $ip=$_SERVER["REMOTE_ADDR"]; } ?>
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.
Dla Polski dawnej Galicji już nie ma. Na terenach CK będących dziś w Ukrainie prawie połowa mieszkańców to byli Polacy. Jeżeli nie zostali pomordowani to ich potomkowie żyją teraz na Śląsku. Ten świat już przepadł i nie przywrócą go ckliwe wspominki.
@ historiaroja. Śmieszy mnie trochę ta maniera nadużywania skrótu CK we wszystkich możliwych sytuacjach gdy mówi się o czasach austriackich. Niektórzy sami ulegają modzie na galicyjskość
Patrząc na dołączona mapę to widać że historyczna małopolska jakoby kończy się przed Rzeszowem a dalej zaczynają się już historyczne ziemie ruskie. A co w takim razie z ziemiami Lędzian i Przemyślem. Zostały one włączone na samym początku do polskiej państwowości przez Bolesława Chrobrego. Rusini nazywali Lędzian Lachami czyli ... Polakami. Więc jakie to ziemie ruskie?
"...za mitem Galicji w rzeczywistości kryje się upadek państwa, dominacja zaborcy na okupowanych ziemiach, półkolonialny wyzysk przez habsburskie imperium, oraz szukanie ratunku historii w panowaniu wyidealizowanego obcego władcy."
Wszystko się zgadza, dziś poza mniej brutalnym nazwaniem rzeczywistości politycznej mamy prawie dokładnie to samo.
A ja szanuję tradycję czasów galicyjskich. Wtedy na terenie naszych ziem powstały nowoczesne ruchy polityczne, społeczeństwo przygotowało się do budowy niepodległego państwa. To trzeba docenić w historii Polski.
Galicyjska to może być dzisiaj co najwyżej kuchnia. Tradycja Galicji poza tym zbyt kojarzy się z biedą aby uchodziła za mit założycielski.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź