1

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat tego artykułu.

2

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Coś w tym jest... Właśnie Amerykanie są żywym dowodem na to, że malpowanie szkodzi. Halloween przecież nie jest świętem amerykańskim, ale tak się tym zafascynowała, że dziś przypisuje się je głównie USA.

3

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Pobrzmiewa mi w tym tekście nutka "wywyższania" się ponad innych. To MY wspaniale obchodzimy a inni sa beee. Droga autorko, nigdy nie mierz innych ludzi, wywodzących sie z innych kultur swoja miarą. Nie jesteśmy "wzorcem" postępowania. Uszanuj tradycje i zwyczaje tych którzy myśla inaczej. Czy powiesz że np Hindusi jakoś tak dziwnie obchodza żałobę bo ubierają sie na biało a nie na czarno? Albo ci wstrętni meksykanie przychodza na cmentarz nie zapalić znicz i postać w zadumie tylko przynosza sobie żarcie i jedząc smieją sie i bawią.
Więcej tolerancji i poszanowania innych. Więcej pokory i mniej "zadzierania nosa". To co inne nie musi być z miejsca uznawane za złe.
Kultywują obce tradycje? A czy my też nie wprowadzilismy katolickiego Święta w miejsce słowiańskich Dziadów? Świat ma to do siebie że sie zmienia, zwyczaje, kultura, to wszystko jest płynne. Najwazniejszy by pamietać. A pamieć nie zawsze musi wyrażać się tylko w milczacej zadumie.

4

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Piersiasty, od ledwie dostrzegalnej w artykule nutki o wywyższaniu przeszedłeś do wielkich zarzutów o braku tolerancji autorki. Mnie to wyglada z twojej strony na... pychę.

5

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Nie porzucajmy zmarłych, brońmy kultury, dbajmy o tożsamość... Czy nie jest to dzisiaj głos wołający na puszczy???

6

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Pychy? tobie rowie się coś pomyliło. Cześć pierwsza odnosiła sie do autorki, część druga o braku tolerancji dla "innych", do całego tego zapyziałego społeczeństwa które boi się "obcego" bo go nie rozumie.
To wtedy pojawiaja sie własnie okrzyki "brońmy", "walczmy" itp. co i tu mam miejsce.
A ja chciałbym symetrii - skoro jak stwierdziła autorka innym podoba sie nasz sposób obchodzenia tych swiąt to dlaczego my nie mozemy powiedzieć "wy tez fajnie to obhcodzicie, inaczej niż my ale przecież róznie mozna wyrażac swoje uczucia".
Ale nie, to "nasze" mósi byc najlepsze itp...
I gdziez w moich wypowiedziach jest jakakolwiek pycha?

7

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Mam wrażenie, że kolega nie umie czytać ze zrozumieniem. W tekście nie ma ani słowa o wyższości naszego obyczaju nad innymi. Autorka napisała o rodzimej tradycji, której jakoś dziwnie (nie tylko w odniesieniu do tego święta) zaczynamy się wstydzić. Napisała ten tekst jako swoistego rodzaju manifest, by nie porzucać własnych zwyczajów na rzecz innych naszej kulturze co by nie rzec - obcych. Czy ktoś broni świętować Amerykanom czy innym nacjom tak, jak to robią od stuleci? Wręcz przeciwnie! Autorka wyraźnie podkreśliła, że "Myślę, że Amerykaninowi do głowy nie przyszłoby celebrowanie świąt które nie są zapisem pamięci jego przodków". Więc gdzie tu pycha czy brak tolerancji? I czy napisała, że nasze jest najlepsze? Nie. To tylko refleksja nad tym, że wypieramy nasze obyczaje na rzecz tych, które nijak się mają do tego co rdzennie polskie.
I na koniec polecam słownik ortograficzny. Bo i polszczyzna jak widzę została zreformowana. A może to obciach pisać po naszemu? Co? To też brak tolerancji i wywyższanie się?
Więcej dystansu do siebie kolego smile

8

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Ho ho.. odezwała się pani nauczycielka, przemądrzale wytykając ortografię. No tak najlepiej odnieść sie do formy a nie treści.
A gdzie szanowna belferzyca znalazła jakiś błąd. No czekam na wskazania błedów, śmiało.
Pychę to akurat mnie zarzucił niejaki Rów, wiec poczytaj najpierw belferzyco posty. ja pychy nie zarzucałem. Oczywiście autorka nie pisze wprost o "wyższości" ale tak wynika z kontekstu całego artykułu - pielęgnujmy nasze bo lepsze. Ja w każdym razie tak to odebrałem. chyab mam prawo do własnej opinii, czy już muszę się zgodzić, że Haloween jest be bo biskupi tak mówią?
A co ty sądzisz o Haloween? Oburza cię to, uważasz ze to pogańskie? I niegodne Polaka-Katolika?
Nie wprowadzajmy nowych obyczajów? OK zgoda tyle, ze nasze to byłyby prasłowiańskie Dziady. Skoro więc przenieslismy je na łacińskie Swieto Zmarłych to dlaczegóż nie mamy przeniesć je z kolei na amerykańskie?

9

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Oj coś drażliwy ten kolega... smile Ja napiszę tak... Czepiasz się autorki tekstu, a sam jesteś lekceważący w stosunku do innych wypowiadających się... To chyba nie nastawia zbyt pozytywnie... To po pierwsze... Po drugie: żądasz prawa do własnej opinii a odmawiasz go innym... Więc?
Co porównujesz tradycje istniejące w naszym narodzie od ponad tysiąca lat z komercjalnym pomysłem zza oceanu... Zupełnie nie ta liga, drogi przyjacielu...  Osobiście nie uznaję Halloween, bo nie wpisuje się w kulturę mojej narodowości i religii... Czy ktoś sobie świętuje - nie wnikam, ale głośno zawsze powiem, że to nie jest nasza tradycja... I zapamiętaj: ta forma jaką promuje obecny Halloween nie ma nic wspólnego z pamięcią o zmarłych... Bo czy wymalowany na krwawiącego trupa człowiek czci swego zmarłego przodka...? Zapewne nie...
I co jest złego w pielęgnowaniu własnych zwyczajów...? Mamy wyrzec się tego co nas stanowi od zarania dziejów, co tworzyli nasi przodkowie...? To prosta droga do wynarodowienia... Ja się cieszę, że mamy własne tradycje i wcale nie czuję się z tego powodu gorsza... No, ale Ty może tak... Lecz z tym do do psychologa a nie na forum... smile

Ps. ja też zauważyłam błąd: "mósi" pisze się jednak przez "u" smile

10

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

"Oj coś drażliwy ten kolega...  Ja napiszę tak... Czepiasz się autorki tekstu, a sam jesteś lekceważący w stosunku do innych wypowiadających się... To chyba nie nastawia zbyt pozytywnie... To po pierwsze... Po drugie: żądasz prawa do własnej opinii a odmawiasz go innym... Więc?"
Tak to mozemy sobie w kóło argumentować - ty piszesz że ja sie czepiam, ja powiem że ty i jakies Rowy i Malutkie naskoczyły na mnie wierzac w swoja prawdę. proponuje nie odnosić sie osobiście do osób tylko do tekstu. Więc daruj sobie połajanki. Forum nazywa sie dyskusyjne więc nie chodiz o jendomyslnosć.

11

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

" Co porównujesz tradycje istniejące w naszym narodzie od ponad tysiąca lat z komercjalnym pomysłem zza oceanu... Zupełnie nie ta liga, drogi przyjacielu...  Osobiście nie uznaję Halloween, bo nie wpisuje się w kulturę mojej narodowości i religii... Czy ktoś sobie świętuje - nie wnikam, ale głośno zawsze powiem, że to nie jest nasza tradycja... I zapamiętaj: ta forma jaką promuje obecny Halloween nie ma nic wspólnego z pamięcią o zmarłych... Bo czy wymalowany na krwawiącego trupa człowiek czci swego zmarłego przodka...? Zapewne nie..."

Ale kiedys ta tradycja kiedyś też się zaczęł. I włąsnie to ma do siebie tradycja że SKĄDŚ przychodzi najczesciej. Patrząc na Twój stosunek do zmiany nie powinniśmy przyjmowac chrzescijanstwa ani świat z tym zwiaznaych bo przecież tysiac lat temu mieismy własna, super tradycję.
Zdecyduj sie wiec czy przenikanie kultur, zaistnienie nowych obrzedów, tradycji jest dobre czy złe.
A jak promowała sie "nowa religia" tysiac lat temu?

12

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

"Bo czy wymalowany na krwawiącego trupa człowiek czci swego zmarłego przodka...? Zapewne nie..."

A czy obieszona duperelkami choinka czci narodzenie Chrystusa ? Czy posypana popiołem głowa albo inne "czary" ot chocby święcenie samochodów, betonu nie jest nielogiczna ?

13

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

" I co jest złego w pielęgnowaniu własnych zwyczajów...? Mamy wyrzec się tego co nas stanowi od zarania dziejów, co tworzyli nasi przodkowie...? To prosta droga do wynarodowienia... Ja się cieszę, że mamy własne tradycje i wcale nie czuję się z tego powodu gorsza... No, ale Ty może tak... Lecz z tym do do psychologa a nie na forum...

jestes tak pompatyczna i zadufana w swojej prawdzie że nie potrafisz odpowiedzieć bez złośliwości kierując mnie do psychologa. Myślałem że stac Cie na więcej argumentów nie odnoszacych sie do adwersarza.
Niestety - łatwo wysmiać
A propos - w pielegnowaniu własnych obyczajów nie ma nic złego. Ale w obśmiewanie zwyczajów i postaw innych ludzi i uwarzanie ich za pogaństwo, barbarzyństwo itp świadczy raczej o megalomanii tak piszącego niz o poszanowaniu innych ludzi.

14

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

"Ps. ja też zauważyłam błąd: "mósi" pisze się jednak przez "u"

Jaka spostrzegawczość, gratuluje. Obniżysz mi ocenę za artografa ? O ile ? O pół stopnia pani "poprawna"?
Pozdrawiam
Persi

15

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Jeśli chcesz prowadzić dyskusję na poziomie to nie nazywaj partnerów "jakies Rowy i Malutkie". To już nie pycha ale zwykły brak kultury w rozmowie. Co do mojej pierwszej uwagi, że twoja główna teza traci pychą to też się nad tym zastanów. Ty jesteś święcie przekonany, że autorka nie szanuje tradycji i przekonań innych. Zalecasz jej więcej tolerancji. Problem w tym, że twoje zarzuty mijają sie z prawdą. W każdym razie treść felietonu tego nie potwierdza. Z góry zakładasz jakie niepoprawne poglądy musi mieć autorka tekstu. Co to jest jeśli nie pycha?

16

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Co do nazywania...
Malutka sama sie tak nazwała smile
A "Rów"? No cóż odpłaciłem Ci pieknym za nadobne. Wszak na samym początku dyskusji nazwałes mnie "Piersiasty".
Swoje uwagi skieruj wiec najpierw do siebie i nie ośmieszaj sie takimi stwierdzeniami.
Co jest dowodem, ze moje tezy mijają sie z prawdą? Twoje przekonanie o tym? To nieco za mało bym zmienił zdanie, że w artykule pobrzmiewa nutka wywyższania sie ponad innych.

17

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Panie Piersi, dołóż im, nie odpuszczaj. Co oni Ci będą mówić że nie masz prawa zjechać autorki jeśli Ci się podoba. Żyjemy w końcu w wolnym kraju. Nie? wink

18

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Nie szczekaj bryś , oj nie szczekaj i nie podjudzaj. Nikomu nie mam zamiaru dokładać. Ale, że żyjemy w wolnym (chyba) kraju to fakt.

19

Odp: Nie porzucajmy Zmarłych

Persi, dobra rada: w nierównej walce ze światem, stań po stronie świata. lol Bierzesz się zbyt poważnie i śmiesznie wymachujesz tą szableką. Uważaj bo se jeszcze w oko trafisz, albo porysujesz aparat na zębach... smile
O zapyziałe społeczeństwo się nie martw, pomyśl o sobie: ze słowotoku, który zaprezentowałeś wypływa smutna prawda - sam gówienko rozumiesz, wiesz? Tak to wygląda. Przemyśl to Smutasie, zanim zwiążesz sobie rękawy smile
Pozdrawiam,
S.

P.S. Całkiem prywatnie Ci napiszę: także tzw. "halloween" uważam za wydmuszkę i gipsową protezę, przeszczepioną do rodzimej kultury przez różnej maści oszołomów, dla uciechy m.in. takich pajaców jak Ty: przebranych w czerwone gacie i kurtkę grubasa z brodą z waty lol Podobnie jak i np. walentynki, czy modne ostatnio praktyki wklejania choinek bożonarodzeniowych nazajutrz po Wszystkich Świętych, z tradycyjnym Last Christmas w tle...
Masz rację: to wolny kraj, więc łykaj tę papkę i popijaj Coca Colą. A koleżance z piaskownicy - 14 lutego przynieś Big Maca. Z flagą unii europejskiej - sześć na dziewięć - w tyłku... zamiast tradycyjnego piórka.
Ho
ho
HO!!!
smile