1

(24 odpowiedzi, napisanych OBLICZE MIASTA)

dr House napisał/a:

... Dziadostwo zawsze istniało w symbiozie ze sztuką, myślenie ze może być tylko idealnie jest utopią. Nie ma co zatem wszelkiego dziadostwa wykorzeniać, tylko budować rzeczy piękne i dobre. To lepsza droga.

Racja, pozostaje tylko problem skali. Moim zdaniem w Rzeszowie 95% tego co się buduje to tandeta i kicz, a to stanowczo zbyt duzo!
Jeżeli ogół mieszkańców tego nie dostrzega, to niestety przytoczony w artykule cytat z Churchila jest prawdziwy.

2

(24 odpowiedzi, napisanych OBLICZE MIASTA)

gosc napisał/a:

> Jeździcie po świecie, zachwycacie się architekturą, z którą tam > obcujecie, więc dlaczego, u licha, w Rzeszowie budujecie takie > koszmarki?

A panu panie architekcie nie wstyd udzielać rad z których sam nie korzysta? czego pan wielkiego dokonał; zaprojektował pan kładeczkę którą potem skrytykował, pięknie; moralność kalego, panie.

Szanowny Panie, a gdybym nie był architektem, tylko dajmy na to historykiem sztuki, albo krytykiem architektury (sa tacy na świecie) to miałbym prawo do krytyki, czy nie ?

3

(24 odpowiedzi, napisanych OBLICZE MIASTA)

Grafic napisał/a:

... w Rzeszowie powstało też trochę ciekawej architektury. Nie można pisać, że liczy się tylko Polfa i Millenium Hall.

Ma Pan rację, oto moja prywatna lista:
1. Budynek banku (dawny Rojax) przy ul. Słowackiego
2. Centrala Ery GSM przy Witolda
3. Budynki przy ul. Ciepłowniczej (schowane za Specjałem)
4. Budynki mieszkalne na Staroniwskiej (chyba Sp. Geodeci - projekt: Archikomp)
5. Trybuna przy stadionie Stali
6. Wejście do parkingu przy Filharmoni.
7. Nowy gmach Sądu (dobra architektura, ale wygląda  bardziej jak więzienie)

... więcej grzechów nie pamiętam, ale może do 10 byśmy dobili. A ile wydaje się rocznie pozwoleń na budowe w Rzeszowie ? 200? 300?
No to ma Pan odpowiedź dlaczego uważam, że rzeszowska architektóra w swej przeważającej częsci jest dziadowska. Naprawde nie trzeba jechać do Paryża, zeby to zauważyć

4

(3 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

Aby powstawała WIELKA ARCHITEKTURA potrzebne są dwie rzeczy - WIELKI ARCHITEKT  i  WIELKI INWESTOR !

Pieniądze oczywiście mają znaczenie, ale bądźmy szczerzy, białe skarpetki kosztują tyle samo co czarne, a z garniturem i lakierkami jakoś średnio się komponują. W Polsce po II Wojnie Światowej praktycznie zlikwidowano społeczne elity z których wywodzili się i światli inwestorzy i architekci. I to jest z grubsza odpowiedź na Twoje wątpliwości.

5

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

i jeszcze jedna próbka tego jak można projektować nowe budynki w starej zabudowie:
http://www.archdaily.com/57324/musee-na … chitectes/

6

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

tak przy okazji polecam: http://big.dk/

7

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

Dlatego właśnie powinnismy robić wszystko aby wreszcie jakaś wybitna architekura w Rzeszowie powstała. Ludzie musza zauważyć różnicę, potem będzie efekt domino. To jest tak jak mówił Z.Maćków w wywiadzie do fimu (http://www.domo.pl/2010/architektura-po … clawiu_369) - obcowanie ze sztuką czyni nas lepszymi ludźmi.
"My kształtujemy budynki, one kształtują nas", ale to juz było wcześniej ... :-)

8

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

Rija napisał/a:

...Niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego jedne nowoczesne budynki tak świetnie wyglądają w towarzystwie innych, a inne nowoczesne, bardzo podobne, sprawiają koszmarne wrażenie w swoim otoczeniu?

Posłuchaj jednego z najlepszych polskich architektów - Zbyszka Maćkowa. Opowiada o pracy nad wrocławską Renomą:
http://www.domo.pl/2010/architektura-po … clawiu_369

9

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

na szczęście wrażliwość naszego społeczeństwa wzrasta. Zaczynamy dyskutować a telewizornia nawet kręci filmy: http://www.domo.pl/2010/architektura-polski

10

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

Shepard napisał/a:

"To co Maciek pokazuje na fotografiach - to są LOTY ORŁÓW"

Nie masz racji, biuro "Schmitt, Hammer & Lassen" to nie sa żadne wielkie 'orły" architektury. To normalni architekci, jakich na świecie wielu. Ten fakt niestety pokazuje, jak mizerny poziom reprezentuje wspólczesna polska architektura, co oczywiście nie znaczy że trzeba nad tym przejść do porządku dziennego i nic nie robić.

11

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

Mozesz wierzyć lub nie, ale to wyłacznie wynik talentu i umiejętności architektów. Ze sztuka tak juz jest, że odwrotnie niz w wypadku prac stricte inzynierskich, nawet gdy wprowadzimy te same dane, otrzymamy inne wyniki.
Dlatego najlepsza metoda wyboru projektu architektonicznego są konkursy, gdzie ocenia sie konkretne propozycje i rozwiązania.

12

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

wnętrze:
http://img705.imageshack.us/img705/985/19schmitthammerlassen.jpg

http://img688.imageshack.us/img688/8151/18mlobosu.jpg

http://img560.imageshack.us/img560/2321/17mlobos.jpg

13

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

Głos w dyskusji na temat rzeszowskich ławek i koszy na smieci - Plac Sorena Kirkegaarda połozony tuż przy budynku (na mapie - 3):
http://img543.imageshack.us/img543/1471/07mlobos.jpg

14

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

http://img543.imageshack.us/img543/5605/09schmitthammerlassen.jpg

http://img84.imageshack.us/img84/7809/08schmitthammerlassen.jpg

15

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

http://img708.imageshack.us/img708/9589/15mlobos.jpg

http://img828.imageshack.us/img828/9607/13mlobos.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/6073/10schmitthammerlassen.jpg

16

(27 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

Uzupełniam fotki, które wycięła redakcyjna korekta.

Sytuacja:
http://img641.imageshack.us/img641/4615/01siteplan.jpg


widok na starą część, od strony dziedzińca (na mapie - 4):
http://img708.imageshack.us/img708/4971/02wikipediaogrodybiblio.jpg

17

(1 odpowiedzi, napisanych OBLICZE MIASTA)

Wszystko super, ale jak się dodaje do forum nowe tematy. Może jakas zbiorcza instrukcja by sie zdała ?

poniżej link do streszczenia opracowania jakie robili dla australijskiego Hobard (ok. 200 000 mieszkanców):
http://www.gehlarchitects.dk/files/proj … SK_ENG.pdf

i moje (kalekie) tłumaczenie:
"Firma Gehl Architect została poproszona o analizę przestrzeni publiczej w Hobart, po kątem życia publicznego. Zadaniem było stworzenie wyrazistej wizji rozwoju, będacej inspiracja dla ludzi, którzy powini brać udział w procesie rozwoju dla zapewnienia miastu wspaniałej przyszłości. Wizja Hobart bazuje na zestawie nowych danych, które dają miastu i mieszkańcom wiedze o jakości istniejących przestrzeni publicznych i ich wpływie na życie i działania, które maja w nich miejsce. Nowa dyskusja na temat kierunku w jakim powinien podążac rozwój miasta  jest mozliwa dzięki nowym i starym danym, które zostały zebrane w raporcie.  Najważniejszym zadaniem jest stworzenie czytelnego zestawu idei obejmującego wyzwania, możliwości, wyniki działań jakie może podjąć miasto i jego obywatele w przyszłości.
Głównymi wyzwaniami dla Hobart są: koncentracja życia publicznego w centrum miasta, które ma charakter centrum handlowego (shopping mall), duże natężenie ruchu pomiędzy miastem a wodą, które tworzy bariery przestrzenne,  naziemny parking dominujący nad miastem szczególnie na nabrzeżu.
Głownym zadaniem jest takie uwypuklenie charakterystycznych cech miasta, aby podkreslały one bogactwo miejskiej przestrzeni i dawały radość. Korzystanie z centrum miasta musi stac się bardziej dostepne dzieki zaoferowaniu większej i bardziej różnorodnej przestrzeni publicznej, oferującej miejsce spędzania wolnego czasu dla wielu grup uzytkowników. Wiekszość parkingów z nabrzeża musi zostac usunięta, a przestrzeń nabrzeża musi zostac udostepniona do uzytku mieszkańców i gości.  W centrum miasta musi mieszkać więcej stałych mieszkańców i studentów, tak aby było one aktywne zarówno w dzień jak i w nocy.
Hobart może być jeszcze bardziej zróżnicowane i ciekawe. Unikalne cechy miasta, szczególnie port i ukształtowanie terenu powinny zostac uwypuklone, a ludzie powinni cieszyć się korzystaniem przez cały rok z wielu zróżnicowanych przestrzeni publicznych."

Zamiast wydawać pieniądze na wycinkowe analizy komunikacji miasto powinno czym prędzej zastanowić się nad CAŁOŚCIOWA WIZJĄ ROZWOJU. Można by zatrudnić np. Jana Ghela - najlepszego speca od reorganizacji miast i urbanistyki na świecie, nie sadzę zeby jego honorarium było znacząco wyższe niż to co wydajemy na różne apie itp, a pozytek byłby z pewnościa większy.
http://www.gehlarchitects.com/#/159126/

Jan Ghel, miał w tym roku wykład w Poznaniu na targach Budma. Czy nie wartało by go zaprosić do Rzeszowa, na początek chocby na wykład właśnie? Dla radnych, urzędników i architektów - przymusowy !!!

"W miastach na całym swiecie trwaja przekształcenia strukturalne  dostosowujące je do nowych, globalnych wyzwań. To indywidualna zdolnośc miast do reagowania na te wyzwania, poprzez wysoko rozwinięta kulture planowania i budowania, decyduje  o perspektywach jego rozwoju w przyszłości. Architekci z pracowni Gehl opracowali innowacyjne modele miejskich strategii, które moga być narzędziami do komunikacji  i zarządzania tym w jaki sposób ludzie i ich potrzeby moga zaleźć się w centrum procesu planowania".

A to przykład tego jak do tematu podchodzą w innych polskich miastach.
Gorzów Wielkopolski, miasto mające ok. 130 000, a konkurs na zagospodarowanie centrum potrafili zosrganizować:

http://www.architeon.pl/index.php/wiado … gowna.html

klocjusz napisał/a:

Oczywiście warto rozmawiać na wszystkie gorące tematy, ale nie zaczynajmy znowu od końca! Najpierw planowanie przestrzenne, potem rozwiązania. Przepraszam, mówić że parkowanie i ruch kołowy a budowa deptaka w centrum - to tematy na inną rozmowę, to błąd. Takie myślenie trawi dziś to miasto (i dużo więcej).

To nie tak, artykuł o ul. Jagiellońskiej to próba znalezienia rozwiązania problemów, o których pisaliśmy w pierwszych wydaniach TWINNA:

http://twinn.pl/?idd=8&poz=ml1& … mp;poz=ml1

http://twinn.pl/?idd=8&poz=ml1& … mp;poz=ml1

22

(2 odpowiedzi, napisanych TWiNN RADIO)

Ponawiam propozycję, aby w ramach TWINN'a przygotować naszą listę pomysłów na promocję miasta. Przecież mamy tego mnóstwo. Trzeba je opisać (krótko) i wrzucić w sieć. Ludzie muszą zobaczyć, że można czasem niewiekim kosztem zmienić miasto! Forum powinno mieć otwarty charakter, tak aby każdy mógł zgłaszać propozycje.
A politycy i dział promocji będą mieć gotową listę projektów. Do wyboru, do koloru.

Ot taka społeczna inicjatywa w ramach tworzenia społeczeństwa obywatelskiego :-)

23

(6 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

Prosty, piękny i bardzo skromny budnek. Na posadzkach zwykły przemysłowy beton, Poza tym szkło i stal. Żadnych ekstrawagancji. W częsci budynku nawet nie ma sufitów podwieszonych, zastepuje je zwykła metalowa siatka. Wrażenie z zewnątrz i ze środka powalające. Umiar, finezja i perfekcyjne wykonanie - czyli wszystko czego nam brakuje w Rzeszowie :-)

Miałem okazje go doładnie zwiedzić i mam mnóstwo zdjęć, tylko nie wiem jak je dodać do postów.
Niestety zdjęcia to nie jest najlepszy sposób obcowania z architekturą - nic nie zastapi odbioru bezpośredniego. Dlatego uważam, że bardzo brakuje nam w Rzeszowie dobrych realizacji projektowanych przez kogoś z zewnątrz- to pozwoliło by zauwazyć różnice w stosunku do tego co się u nas stawia.

24

(6 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

przy okazji doskonały przykład tego jak promuje się miasto przez architekturę:
http://en.danskarkitekturguide.dk/

25

(6 odpowiedzi, napisanych Felietony przy kawie)

Jagienka w innym wątku pytała o moja opinię na temat nowego budynku Politechniki.
Ja bym wolał, żeby to był ten poziom:
http://en.danskarkitekturguide.dk/node/13248